Olis tarkoitus laittaa Nissanin LD28 dieselkone Raissport 530HT veneeseen, onko kokemuksia kellään laitanko rahani turhaan työhön?
Diesel Raissportiin
hullu
71567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
painaa liikaa!!!
Ei kannata, tosiaan toi vene painaa varmaan 700kg paikkeilla, ja toi kone sovitettuna Volvo Penta vetolaitteeseen painaa ainakin 300kg yhteensä, eli perä makaa aivan liikaa.
Ja toi on kait kuuoskone, niin pituutta tulee konehuoneeseen varmasti 90cm.
Oma VP AQ130C+280 painaa 230kg, tehoa on n.130hv, ja se on kiinni Jurmo Trimara HT veneessä (5,65mx2,15x0,8m), ja yhteispaino on 1000kg. Taloudellisuuden puolesta bensakone EI kannata alle 7m veneessä, ellei ajoa ole yli 1000mpk/vuosi. Itse ajan n.800mpk/vuosi, ja bensaa kuluu 700l, eli ei kannata millään vaihtaa dieseliin.
Kannattaa mielummin vaikka ostaa joku 10-20v vanha VP 4 pyttynen AQ kone vetolaitteella, ja pistää se sisään, ajokustannukset on 25% suuremmat, mutta on halvempi ja helpompi huoltaa, ja halvempi hankkia. Noita saa 2000€ hintaan vetolaitteella.
ITSELLÄNI ON WIIKARI 520 HT VENE, ALKUPERÄISELLÄ
OMC 120 HV BENSA MOOTTORILLA. PAKETTI TOIMII HYVIN VAIKKA KONE PERÄ PAINAVAT 272KG, MIKÄ TIETYSTI ON PALJONLAISESTI NÄIN PIENEEN VENEESEEN.ELI PAINON PUOLESTA TAITAISI ONNISTUA.
Se 300kg oli kyllä aika optimistinen arvio, esim volvon kuutosdieselit vetolaitteineen painaa n.500-1000kg. Ja nelosdieselit 400-500kg. Bensakoneet sitten painaa 170-600kg.
No Merc. 1,7 l dieselin voisi laittaa. Se painaa vähän, on pieni ja edullinen (n. 100000 mk). Siis jos ajaa paljon niin kannattaa.
Haittana tosin:
- hidas tuolla moottorilla
- RaisSport niin paska vene, ettei siihen kannata investoida
- saa ajaa sikana, jotta kannattaisi vrt. bensa
Raissport paska? Kylläpä tiedät paljon veneistä.
mikä Raissportissa muka on hyvää? Se on ihan perseestä koko vene sanon minä. Suomalaiset moottoriveneet on kaikki paskaa. Joku enemmän ja joku vähemmän. Poikkeuksena tietysti Targa.