Miten raparperi täytyy valmistaa talveen? Täytyykö varret leikata maatamyöten vai voiko ne jäädä töröttämään? Pihassa muutama puska tätä kasvia...
Raparperin leikkaus?
7
14858
Vastaukset
- EI LEIKATA
Raparperin lehtiruodit nykäistään irti kokonaisina käsin kiertämällä. Leikatut ruotien tyngät saattavat pilaantua ja houkutella paikalle tauteja ja tuholaisia.
- lallukka 11
meillä on neljä metrii pitkä raparperimaa ja enkä oo tehnyt sille mitään talven varalle . lannotetta vaan ja hyvin jaksaa.
- Ken Tiessen
Tervehdys,
Älä koske raparperiin millään tavoin.
Tässä ainoa hoito-ohje raparperille:
Viiden-kymmenen vuoden välein raparperin juurakot nostetaan maasta. Juurakot jaetaan ja elinkelpoiset istutetaan uuteen paikkaan, johon on kaivettu 0,5 metriä syvä monttu, joka on täytetty rehevällä karjanlannalla, kompostilla tai puuseen alustalla.
Tämä tarina on tosi! Raparperi vaatii typpipitoisen kasvualustan. Herraskaisia helsinkiläisiä tämä varmaan hirvittää, mutta raparperi tarvitsee kasvaakseen suuren määrän typpeä, ja typpeähän saadaan... no niin.
Terv. Ken Tiessen- Elisama
Raparperi kyllä kieltämättä kasvaa lannalla, mutta suuri typpi on vaarallista. Ei tietenkään raparperille vaan käyttäjille.
Raparperi on sellainen joka muodostaa runsaasta typestä nitraatteja jotka ei ole terveellistä käyttäjille.
Raparperin monttuun pitäisi laittaa eloperäistä, mutta hitaasti hajoavaa. Oksasilppu ja erilainen sahanpuru yms. ovat hyviä siihen tarkoitukseen.
Ne estävät raparperin muodostamasta nitraatteja.
- Anonyymi
Ei niitä varsia leikata, eikä ne jää törröttämään. Ne lysähtää maahan talven tullessa ja ehkä jo ennenkin ja siihen ne maatuu ja häviää, usein jo seuraavaan kevääseen mennessä.
Meillä on neljä tuuheaa raparperipuskaa rivissä. Ovat siinä olleet jo yli 70 vuotta, eikä niille mitään ole tehty, eikä tehdä. Mielestäni täysin älytön oli tuo jonkin sanoma, että juurakoita pitäisi välillä kaivaa ylös. No ei varmaan tarvi, jos vähänkään kelvollisessa maaperässä ovat. Mutta voi olla, että jos on istutettu hiekkaharjun päälle ja laitettu ämpärillinen multaa, niin saahan niitä olla kaivelemassa ylös harva se kuukausi ja lisäillä multaa. Mutta silloinkin löytyisi tilalle parempia menetelmiä. - Anonyymi
Lehdet ja lehtien varret lakastuu niin että niille ei tarvi tehdä mitään. Kukkavarret jää usein rumasti törröttämään ja ne voi leikata alas, mutta niitäkään ei viedä pois. Raparperi on sen verran rehevö kasvi, että jos kasvustoa viedään pois, niin samalla haaskataan melkoinen määrä ravinteita ja tämä kannattaa pitää mielessä myös satoa korjattaessa - un raparperin lehtiruotoja otetaan käyttöön, niin raparperin lehdet tulee jättää juurrelle ravinteita luovuttamaan.
Raparperi kasvaa parhaiten reilussa kohopenkissä. Kohopenkissä raparperi valmistelee ihan itse itsensä talveen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa933631Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292393Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1422049Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.34901- 44831
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30810Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61795Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5779- 40707
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies87686