Tarvitaanko uskontoa?

mihinnnn

Onko uskonto tarpeellinen? Kyllähän se on nähty monet kerrat että elää voi erittäin mainiosti ateistinakin? Millä perusteella pitää uskoa ja hyödyttääkös se mitään?

8

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ^¨^¨===

      Tarvitaan. Kansanjoukkojen hallitsemiseen. Pelon lietsomiseen. Oman aseman pönkittämiseen. Rahan keruuseen. (itselle) Ja jos ei muuhun, niin mummojen itkettämiseen.
      Usko taas on eri asia ja se on jokaisen henkilökohtainen juttu. Se on maailmankatsomus. Ateistikin uskoo. Hän uskoo siihen ,että mitään jumalaa ei ole olemassa. Minun mielestä nämä asiat selkiintyvät ihan omin voimin kunhan ei lähde lahkoilemaan suuntaan eikä toiseen. Manipuloijia riittää kyllä, ovat suorastaan tyrkyllä. Ehkäpä saavat siten jonkinlaista sairaalloista tyydytystä itselleen?

    • -------

      Jeesus ei ollut kristitty.
      Jeesus ei ollut uskossa.
      Jeesus osoitta ristillä ettei kaste ja uskokaan pelasta.

      Usko tarvii saatanaa jumalanaan palvelevat. Heidät harhautetaan uskomaan saatanaan jumalana.

      Taivaassa ei ole usovaisia.
      Taivaassa on ne joilla on sieluissaan Jumalan ja Jeesuksen tahdon tietous, kuten ristillä Jeesus todisti, ei kastettu eikä uskossa oleva ryöväri on taivaassa.

    • Darwinisti

      Yksilö voi tulla toimeen ilman uskontoa, yhteiskunta ei. Uskonto ei suinkaan ole mikään yksityisasia, vaan juuri se voima joka pitää yhteiskunnan koossa. Kun uskonto häviää, häviää myös yhteiskunta. Näin on parhaillaan käymässä Euroopassa. Mutta uskonnollinen tyhjiö ei säily kauan. Tilalle tulee islam. Se on evoluutiota.

    • l-h

      Kyllähän se on nähty monet kerrat että elää voi erittäin mainiosti ateistinakin?/// voit ihan mainiosti elaa attena.............mutta kuolla attena...onkin ,kuten kipling sanoi,jo kokonaan toinen juttu....

      • näköjään .. ja pahasti

        Kipling on yhtä tyhmä kuin sinä tosin et sinäkään ole vielä kuollut ateisti . mutta ... kohta olet !


      • tyhma??
        näköjään .. ja pahasti kirjoitti:

        Kipling on yhtä tyhmä kuin sinä tosin et sinäkään ole vielä kuollut ateisti . mutta ... kohta olet !

        kipling on historiaa...ja valitettavasti erehdyt toisessakin asiassa-- olen uskossa Jeesukseen.l-h


    • Trubaduuri

      Ihminen kyllä saa kaikki kykynsä ja ikioman uskonsa syntymänsä muassa lahjana, mutta vaan jotkut, valitettavasti suurin osa tätä erittäin kekseliästä ihmiskuntaa tekee siitä yhden todella huvittavan taiteenlajin, meinaan huijaamisen. Mutta ei sekään oikein uskovan ihmisen uskoa kykene murentamaan, sekään.

    • joku "viisaampi" on sanonut.Uskonnot ovat olemassa koska täällä kuollaan...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      171
      2606
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2254
    3. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1065
    4. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      151
      953
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      391
      877
    6. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      67
      868
    7. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      58
      777
    8. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      101
      732
    9. Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni

      Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure
      Ikävä
      48
      694
    10. Euroviisuhuitelua

      En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka
      80 plus
      34
      672
    Aihe