Miten selvitä talvesta?

Nyt kun ilmat ovat viilenneet, niin alkaa palelu. Kesällä totuttiin lämpimään.

Onko normaalia, että ei juuri koskaan tunnu olevan sopiva lämpö? On joko hiestä märkä tai palelee. Varsinkin kun on hiestä märkä, niin sen jälkeen varmasti palelee. Kesällä ei niin haitannut, vaikka vesi valui noroina naamalta, kun pihalla teki jotakin. Silloinhan hiki haihtuu helposti pois, kun ei tarvitse paljon vaatetta. Nyt täytyy sisälläkin vähän väliä lisätä ja vähentää villatakkia, että olisi sopiva lämpö. Villasukat sentään ovat saaneet olla koko päivän toisten sukkien päällä. T4V 18,3 lääkityksellä.

Onko tämä ihan normaalia, siis näin tapahtuu kaikilla? Kuvittelen varmaan turhaan parempaa.
5718
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minkä ikäinen olet? siis oletko esim. vaihdevuosissa?

Kuinka suuri tyroksiiniannos sulla on? paljonko tsh? onko mitattu t3v?

Äänestä
  • (estrogeeni) ollut jo 10 vuotta (eli oon n. 60v). Kun yritin jättää alkuvuonna tyroksiiniin luottaen estrogeenia pois, tuli hankalat hiotukset. Joten otin sen takaisin käyttöön. Pitäisiköhän sitä mieluummin lisätä. Enhän näin koskaan pääse siitä irti, eihän se kai ole niin terveellistä pitkäaikaisesti (progesteronijaksot on kyllä hoidossani).

    Tyroksiini on 1,25 tabua ja tarkoitus nostaa 1,5:een jonkin ajan kuluttua. TSH oli viimeksi n. 0,1 ja T3V 5,1. Jos nostan tyroksiinia, niin aiheuttaako nimenomaan se lisää hiotusta (jos menee liian korkeaksi)?

    Hiotus tulee lähinnä ruumiillisesta ponnistelusta, esim. puutarhatyöskentelystä. Talvella hiihdossa osa kropasta on hyvin kylmä ja muuten hiki. On vaikea pukeutua, kun on aluksi kylmä ja sitten tulee hiki, kun on liikaa päällä. Pihatyöskentelyssäkin on hankala, kun pitää vähän väliä laittaa pusakkaa päälle ja pois, ja hiki tulee kuitenkin.

    Kaipa minä toivon mahdottomia. Eiväthän ihmiset ole nukkeja, jotka eivät hikoile. Oomme biologisia olioita. Nykyään kyllä nuketkin jopa pissaavat!

    Äänestä

  • Ihanakesis kirjoitti:

    (estrogeeni) ollut jo 10 vuotta (eli oon n. 60v). Kun yritin jättää alkuvuonna tyroksiiniin luottaen estrogeenia pois, tuli hankalat hiotukset. Joten otin sen takaisin käyttöön. Pitäisiköhän sitä mieluummin lisätä. Enhän näin koskaan pääse siitä irti, eihän se kai ole niin terveellistä pitkäaikaisesti (progesteronijaksot on kyllä hoidossani).

    Tyroksiini on 1,25 tabua ja tarkoitus nostaa 1,5:een jonkin ajan kuluttua. TSH oli viimeksi n. 0,1 ja T3V 5,1. Jos nostan tyroksiinia, niin aiheuttaako nimenomaan se lisää hiotusta (jos menee liian korkeaksi)?

    Hiotus tulee lähinnä ruumiillisesta ponnistelusta, esim. puutarhatyöskentelystä. Talvella hiihdossa osa kropasta on hyvin kylmä ja muuten hiki. On vaikea pukeutua, kun on aluksi kylmä ja sitten tulee hiki, kun on liikaa päällä. Pihatyöskentelyssäkin on hankala, kun pitää vähän väliä laittaa pusakkaa päälle ja pois, ja hiki tulee kuitenkin.

    Kaipa minä toivon mahdottomia. Eiväthän ihmiset ole nukkeja, jotka eivät hikoile. Oomme biologisia olioita. Nykyään kyllä nuketkin jopa pissaavat!

    tuntuu siltä että tuolla hormoonikorvaushoidolla sun muulla on isompi osa tässä kuin tyroksiinilla. arvosi ovat ihan ok nimittäin. lisänosto voi jopa hikoiluttaa enemmän. jos hiki pyrkii enemmän pintaan aamupäivisin, ota pieni osa tyroksiiniannoksesta vasta iltapäivällä 12-14 aikaan vaikka kun vatsa tyhjä. näin tasoittu hieman se hormoonipiikki.

    Äänestä

  • ......... kirjoitti:

    tuntuu siltä että tuolla hormoonikorvaushoidolla sun muulla on isompi osa tässä kuin tyroksiinilla. arvosi ovat ihan ok nimittäin. lisänosto voi jopa hikoiluttaa enemmän. jos hiki pyrkii enemmän pintaan aamupäivisin, ota pieni osa tyroksiiniannoksesta vasta iltapäivällä 12-14 aikaan vaikka kun vatsa tyhjä. näin tasoittu hieman se hormoonipiikki.

    Luin tuolta kilpirauhasfoorumilta, että jollakin reniini- ja aldosteronisekoilut aiheuttavat hikoilua.

    Mulla reniini on vähän alakanttiin ja joskus tulee mielettömiä määriä pissaa. Joskus jää ruoka ikäänkuin ei mitään tapahtuisi vatsassa ja sitten kun laukeaa, niin tulee myös pissaa paljon. Että jotenkin on tuo nestesäätely joskus seko.

    Helteellä juon kyllä riittävästi, myös mehuja enkä pelkkää vettä, että ei pitäisi olla kuivumista. Uuvahtamiskohtauksia tulee joskus. Eilen olin kuin olisi kuume noussut (sisäinen vapina ja palelu). Lämpöni on mieluummin alhainen kuin korkea.

    Lääkäri kehotti mieluummin nostamaan tyroksiinia kuin ehdottamaani alasajoa. Voisihan tuota jakamista koettaa.

    Äänestä

  • Ihanakesis kirjoitti:

    Luin tuolta kilpirauhasfoorumilta, että jollakin reniini- ja aldosteronisekoilut aiheuttavat hikoilua.

    Mulla reniini on vähän alakanttiin ja joskus tulee mielettömiä määriä pissaa. Joskus jää ruoka ikäänkuin ei mitään tapahtuisi vatsassa ja sitten kun laukeaa, niin tulee myös pissaa paljon. Että jotenkin on tuo nestesäätely joskus seko.

    Helteellä juon kyllä riittävästi, myös mehuja enkä pelkkää vettä, että ei pitäisi olla kuivumista. Uuvahtamiskohtauksia tulee joskus. Eilen olin kuin olisi kuume noussut (sisäinen vapina ja palelu). Lämpöni on mieluummin alhainen kuin korkea.

    Lääkäri kehotti mieluummin nostamaan tyroksiinia kuin ehdottamaani alasajoa. Voisihan tuota jakamista koettaa.

    Lisään vielä, että aiheuttaako tyroksiinihoito finnejä? Yksi kun on pois, niin tulee toinen jne.
    Että tällä iällä finnejä!?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihanakesis kirjoitti:

Nyt kun ilmat ovat viilenneet, niin alkaa palelu. Kesällä totuttiin lämpimään.

Onko normaalia, että ei juuri koskaan tunnu olevan sopiva lämpö? On joko hiestä märkä tai palelee. Varsinkin kun on hiestä märkä, niin sen jälkeen varmasti palelee. Kesällä ei niin haitannut, vaikka vesi valui noroina naamalta, kun pihalla teki jotakin. Silloinhan hiki haihtuu helposti pois, kun ei tarvitse paljon vaatetta. Nyt täytyy sisälläkin vähän väliä lisätä ja vähentää villatakkia, että olisi sopiva lämpö. Villasukat sentään ovat saaneet olla koko päivän toisten sukkien päällä. T4V 18,3 lääkityksellä.

Onko tämä ihan normaalia, siis näin tapahtuu kaikilla? Kuvittelen varmaan turhaan parempaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu