Kyläkauppias Vesa Keskinen on kaikille tuttu, mutta aivan niin yleisesti ei tiedetä, että Vesa on kauppias viidennessä polvessa. Vesan isoisän isoisä, isoisän isä ja isoisäkin uransa alkupuolella olivat kulkukauppiaita, jotka kiersivät ympäri Etelä-Pohjanmaata ja kuulemani tiedon mukaan tekaisivat useita au-lapsia pohjalaisille talonemännille. Keskisen sukua on siis levinnyt Pohjanmaalle niin paljon, että Vesankin täytyy etsiä naisia Brasiliasta asti, ettei vaan erehdyksessä sekaantuisi serkkuunsa tai pikkuserkkuunsa.
Keskisen suvun miehet
kauppiaita viidessä polvessa
41230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
olishan se pitänyt arvata
mutta ei kannata silti herjata menneitä polvia. Ovat muuten perustaneet kyläkaupan ja tehneet sen perustyön ja kaupasta ison putiikin, jota VK on jatkanut.
Huhupuheita vai mitä sitten lieneekään nuo jutut, mutta eikös tämä päde vähän kaikkiin sukuihin. Minäkin löysin mieheni nimen omsta sukukirjasta ja paljastui, että sukulaisia ollaan, tosin ei läheisiä, mutta ei kaukaakaan liippaa... Tuskinpa sentään 1900- luvun alkuvuosien kulkukauppiaiden jälkeläiset enään viiden sukupolven jälkeen lähisukulaisia ovat.
ei voi arvioida hänen sukulaistensa tekojen perusteella. Mutta tottahan on myös se, että kasvuympäristö ja etenkin sen välittämät arvot vaikuttavat kehittyvään lapseen ja nuoreen. En todellakaan tunne keskisen sukutarinoita, mutta voihan olla, että suvun miesten piirissä on arvostettu tuollaista käytöstä, pidetty sitä jotenkin miehisenä. Ja jos oma äly puuttuu, voi imeä typerätkin arvonsa suoraan suvusta. Onneksi monet osaavat ajatella omilla aivoillaan ja suhtautua kriittisesti oman suvunkin toilauksiin. Pojasta voi polvi myös parantua. Tässä tapauksessa näin ei ole käynyt, ei todellakaan. Kuka haluaisi olla keskisen vesan lapsi? Ei siinä isän maineella voisi paljon ylpeillä...Eikä rahakaan pitkälle auta, jos kunnioitusta ei pysty tuntemaan. Ellei sitten mahdollinen seuraavakin polvi kasva vain rahaa arvostaviksi ja muita ihmisiä käyttöesineinä pitäviksi nousukkaiksi. Parempi olisikin pysyä tuolla bordellilinjalla ja muistaa ehkäisy. Kulkukauppiaskin voi olla hieno ihminen, mutta suurikaan omaisuus ei riitä, jos sivistys puuttuu.