Onko totta, että windows 98 olisi XP:tä turvallisempi netissä. Elisan "helpdesk" oli vanhemmalle ihmiselle näin väittänyt.
Windows98 turvallinen netissä?
5
911
Vastaukset
- Mika...
.... mutta on se täysin mahdollista. Kaikkein vaarallisimmat haittaohjelmat on suunniteltu ysikasin jälkeen ja aikanaan ysikasille tehtyjä haittaohjelmia ei liene enää juurikaan liikkeellä, koska noin vanhoja järjestelmiä alkaa olemaan sen verran harvassa ja siihen on kehitetty paikkaukset jo sen kaikille tunnetuille aukoille eikä kukaan taida siitä viitsiä uusia aukkoja etsiä kun ei sitä juurikaan tapaa.
Kaikkein hupaisinta on, että näin hiljattain 98SE:n eräässä vanhassa koneessa ja se toimi paljon nopeammin kuin tämän päivän tehotyöasemat. Olen tosin kuullut (vaikken itse enää muistakaan) että jopa -80 luvulla tietokoneet suoriutuivat omista rutiineistaan nykyisiä tehokkaammin (ohjelmat oli niin kevyitä).
Kyllä joku vanha kone ollessaan ehjä on varmasti ihan hyvä peli kun siinä käyttää sen ajan ohjelmistoja jolloin se kone on tehty. Ongelmahan on tietysti laiteyhteensopivuus nykyisille laitteille (ainakin jossain määrin) ja sitten nettiyhteensopivuus (vanhoissa selaimissa ei välttämättä ole enää tukea kaikille nykyisin netissä käytettäville aktiviteeteille (kuten videot, pelit, etc.). Ihan perus hötömölöä ne kuitenkin osaa lukea).- suuresti totta
"Olen tosin kuullut (vaikken itse enää muistakaan) että jopa -80 luvulla tietokoneet suoriutuivat omista rutiineistaan nykyisiä tehokkaammin (ohjelmat oli niin kevyitä)."
Ostin ensimmäisen kotikoneeni, RadioShack TRS2, vuonna 1979.
Koko käyttis (joku ExtendedBasic) oli poltettu ROM-piirille ja kun koneeseen laittoi sähköt, se oli käyttövalmis parissa sekunnissa, nopeammin kun näyttö ehti kirkastua.
Vaatimaton laite muuten, mutta tuossa nopeudessa kehitys on kyllä mennyt taaksepäin. - lataa
"(vanhoissa selaimissa ei välttämättä ole enää tukea kaikille nykyisin netissä käytettäville aktiviteeteille (kuten videot, pelit, etc.). Ihan perus hötömölöä ne kuitenkin osaa lukea)."
Uusin versio Firefoxin selaimesta koneelle, ja kaikki pelaa kympillä. - Veppeli
Minulla on 98SE, koska jotkin ohjelmat eivät toimi uudemmissa, vaimo pelaa ME:llä ja käy netissä (tuleepi joskus pöpöjä). Käyttökoneessa on XP, joka silloin tällöin lähtee bittien taivaaseen. Ja olen huomannut, että 98 normaalina nettikoneena on nopeampi kuin XP, vaikkakin 98 jauhaa 330Mhz ja Xp 4,2 gigasena. Ei tuolla 98:lla mitään videoita katsella, mutta mese toimii hienosti ilman kuvaa.
- Hyppösen
kanta asiaan.
http://blogit.taloussanomat.fi/kysyasiantuntijalta/category/tietoturvapaiva
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k382416Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel482030Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä91966Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien481695Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1391428Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241086Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️68905Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki
Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘62893Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää
Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka119888- 67876