Laiturissamme on ollut kesän ajan lasikuituinen soutuvene jossa on 8 hp. moottori. Ajossa venettä eoi ole näkynyt vaan yleensä vesilastissa uppoamisen partaalla paikoillaan.
Nyt se sitten oli uponnut. Vene ei ole jaksanut kannatella painavaa konetta vaan on kokka pinnalla ja sekin ylösalaisin.
Mikäli vene olisi uponnut järvellä niin se ei olisi kyennyt kannattelemaan veneessä matkustaneita eikä siinä olisi pysynytkään sillä kellunta-asento näyttää olevan keula kohti taivasta. Nyt sen perä on pohjassa joten ihan pystyssä se ei ole.
Soutuvene ja 8 hp. moottori
7
1848
Vastaukset
- ha jahaa
ja jutun tarkoitus on??. onko vene puu vai lasikuitu. mieki heitin katiska sen merkkikukun päälle ja se purkki ei jaksanu kannatella sitä vaan molemmat painu pohjaan.
- lukutaitoinen lukkari
Lasikuituinen soutuvene tuolla luki.
Se tarkoittaa silloin sitä ettei ole puinen vaan on lasikuituinen, ponimaitko?
Jutun tarkoitustakaan ei viisaan tarvitse miettiä kauaa. Sehän on selvästi että pieni vene ei kannata isoa moottoria vaan iso kannattaa paremmin joten kannattaa ostaa iso vene sillä se kannattaa paremmin.
Kannattaa opetella lukemaan ja miettiä lukemaansa, sekin kannattaa.
- vai opimmeko
Veneen kellukkeet ei siis ole jaksaneet kannatella edes moottorin painoa vesilastissa ollessa.
Onkohan tuo kuinkakin yleistä moottoreille tarkoitetuissa veneissä. Tuo on aikamoinen turvallisuuskysymys.
Olen nähnyt joskus kun Busterista oli tappi auennut lasten siinä hyppiessä ja se ainakin kellui niin että 20hv moottori oli kutakuinkin pinnalla.
Soutuveneeseen ei siis kai kannata juuri moottoria laittaa.- reikäpohja
jos ei sitten ole reikää pohjassa tai missään kelluukeen kohdalla. oma lasikuitu soutuvene kyllä kellu täynä vettä ja vanha painava moottori oli kiinni. lisäksi kiipesin itse veneeseen ja soutelin.
- johtopäätös
penkkien tyhjennysreikien tapit on varmaan puuttuneet ja kun on satanut reikiin asti, on mennyt kelluntatilaan.
- paits pohjatappi
Eihän alalaidassa olevissa rei'issä tappeja tarvitse. Ei sieltä vesi sisään pääse mikäli kelluke on ylälaidasta ilmatiivis. Eihän ylösalaisin veteen työnnettyyn pulloonkaan vettä mene.
- yleisesti...
mikä tahansa vene, joka on uponnut, tuskin kannattelee pinnalla yhtään mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921806- 851272
- 1101133
- 73987
- 105909
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56838- 36752
- 47751
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47691- 33673