Onko kukaan kokeillut laakerinkuulaa haulikon täytteisenä? Satuin saamaan juuri haulikuppiin sopivia kuulia. Uskaltaako kokeilla sylinteriporatulla? Entä kimmokkeet. Tuleeko takaisin otsaan kivestä?
Laakerinkuula
1
513
Vastaukset
- Pyyhis
Kyllähän tuo sylinteristä läpi menee, ota huomioon muutama asia. Kannattaa ainakin varmistaa, ettei kuula pääse kovin paljoa ottamaan kiinni piipun sisäpintaan, voipi tulla vähän naarmuja teräskuulasta.
Kimmokkeet ovat todella vaarallisia, koska kuula on kovaa materiaalia,(laakerinkuula on todennäköisesti karkaistu) eikä se muuta juurikaan muotoaan ja luovuta energiaa osuessaan mihin tahansa pintaan. Sanoisin, että varsinkin paikassa, jossa on esim. kiviä, kuula käyttäytyy kuin kuminen superpallo.
Lisäksi tarkkuus on suoraan sanottuna perseestä, koska kuulan ballistiikka on myös perseestä ja se ammutaan rihlaamattomasta piipusta, joka viimeistelee huonon tarkkuuden.
Jos kuitenkin haluat kokeilla, niin varmista, että patruunan lataus sopii kuulan painolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 826225
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t293743törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/263101Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3661674- 331378
- 261302
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11916Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi42883Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11860- 42829