Millä saa vahan poistettua maalipinnasta? Olisi tarkoitus kiveniskemiä paikata.
Millä vaha pois
maalista
101760
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Liuottimellahan sen pois saa. Pikku pulloissa tuota ainetta löytyy huoltoasemilta ja autotarvikeliikkeistä löytyy voimakkaampaakin ainetta.
Tarkoitatko liuotinpesuainetta (mitä sisältääkään)? Vai jotain kemikaalia tyyliin, asetoni, tolueeni, xyleeni, etanoli, tinneri…? Mitä uskaltaa käyttää? Minkä nimistä/merkkistä ainetta lähden etsimään vai lukeeko pullossa vaan liuotin?
tuohon riittää tavallinen bensiinikin. Asetonilla saattaa lähteä jo maalikin...
Liuotinpesuaine sisältää myös liuotinta, mutta osa niistä todella vähän. Alifaattisia hiilivetyjä noissa näyttää tuoteselostuksessa olevan, esim Shellin liuotinpesuaineen kyljessä lukee 30% ja Turtlen liuotin purkin kyljessä 60%. Voimakkaampia ei käsittääkseni myydä kuluttaja käyttöön, vaan sitten täytyy ostaa ammattilitkuja.
Tuo 30% liuotinkin on aika hyvin pinttynyttä likaa poistanut, mutta etupäässä käytön tuota 60% litkua ja sen 'luvataan' poistavan vahakin tehokkaasti.
asetoni liuottaa maalin. salli mun nauraa, heh
on öljyä. naftassa ei, asetoni tai nafta. ja on kukkua että asetoni söis maalipinnan, eihän autoja millään lateksilla maalata.
Älä ainakaan tinnerillä mene vahaa pois pesemään!!! Moottorinpesuneste (Liuotinpesuaine) on oikea aine ja lensitiiliksi sitä myös kutsutaan. Lähtee vahat yms bitumi ja tietöhkä hyvin irti. Painepesurilla mahdollisimman kuumalla vedellä huuhtelu ja puhdasta tulee.
Ei ole tarkoitus poistaa vahaa koko autosta vaan ihan vaan siitä paikattavasta kohdasta, jotta varmistaa maalin tarttumisen. Mutta hyviä neuvoja tullut.
oikea on asetoni
vahan silikonin poistoaineella,mutta eiköhän nämä nettiviisaat keksi vielä paremman aineen.