Siis saako minkään operaatorin adsl liitymää, jos on merkintä luottotiedoissa?
ps. siis muunkuin soneran?
ps. siis muunkuin soneran?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kaikilta kunhan maksat etukäteen ja jonkun takuu summan operaattorille.
kun ei ole rahaa, muistaakseni saunalahti vuosi sitten ei antanut adsl liitymää luottohäiriön takia.
Ellen ihan väärin muista niin Saunalahden palstalla oli juurikin juttua tuosta (tosin tais olla kännyköistä, en lukenut sen tarkemmin), ja sanottiin että toimitaan yleisen käytännön mukaisesti. Toisaaltaan ADSL on kuitenkin kiinteä kk maksu, joten luulisi riittävän pelkkä ennakkoon maksu, jos et maksa niin liittymä katkastaan kuun vaihteessa.
Kannattaa kysyä/lukasta http://palsta.saunalahti.fi/
Ymmärrän hyvin miksi operaattorit vaativat takuu summan ja ennakkoon kk maksut jos asiakkaalla merkintä luottotiedoissa. Ei kukaan halua ottaa riskiä, ettei saa asiakkaalta rahoja tuotteesta jota on myynyt.
Kannattaa miettiä joskos naapuri jakaisi sinulle yhteyttä näin molemmat säästäisitten kk maksuista.
Katsos http://www.wippies.com/map.phtml tuo on Saunalahden juttu, jossa asiakas saa ilmaisen modeemin, kunhan jakaa WLANilla yhteyttä muille. Jolloin sinulla riittää WLAN kortti nettiyhteyteen. Muista kuitenkin WLANin kuuluvuus, jotenka kannattaa testata ensiksi miten tuo huoneistossasi toimii. Toki tuo ei ole toimintavarmuudeltaan ADSL luokkaa, mut nopeus voi hyvinkin olla (riippuu boksin omistajan nettiyhteydestä ja miten sitä jakaa).
Jos haen liikkeestä kaapeli liittymän, ja eikös se aukea periaatteessa heti, niin tarkastaako myyjä siinä luottotiedot, vai tuleeko siitä sitte kirjettä kotiin??? Ei muuten väliä mut olis aika noloo jos myyjä täydessä liikkeessa sanoo että sori, mee kotii kasvamaa..
ihan nikottelematta täällä Tampereella. Ota näistä sitten selvää mikä on minkäkin omistama. Laskut maksan Tampereen Puhelin OYJ:lle ja omistaja on kai Finnet-yhtiö ja operaattori DNA. Näin täällä Mansessa.