Öljylämmityksestä tippuu poistoputkista vettä pois pikkuhiljaa, kuten asiaan kuuluu. Mistä hanikasta pitää vääntää että sitä tulee lisää? Mistä tietää, että vettä on kierrossa sopiva määrä? Mikä on oikea lukemahaarukka painemittarissa?
Öljylämmityksen säätö
Ö-Lämmittäjä
31339
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Paine pitää minimissään olla korkeusero kalvopaisunnasta 0,2 baaria.
Esimerkki korkeusero vaikkapa 5 m. Silloin minimipaine 0,5 0,2 eli 0,7 baaria. Yksikerroksisessa talossa hyvä lukema 0,5 baaria, varmasti pysyvät patterit täynnä vettä.
Ei vettä pitäisi tulla yhtään ulos eikä mistään. Jos tulee niin silloin on jotain vialla.
Ylipaineventtiili alkaa tiputtaa vettä jos paine nousee yli sen rajan. Yleensä tämä raja on 1,5bar Jos venttiili tiputtaa pienemmällä paineella niin siinä on vikaa.
Kun paine on kylmänä 0,5bar ja jos lämmetessä paine nousee 1,5bariin niin silloin paisuntasäiliössä ei ole ilmaa ja todennäköisesti siitä on kalvo rikki. Voi olla myös että paisuntasäiliö on liian pieni.
Veden laskeminen ja lisääminen ruostuttaa lämmitysjärjestelmää. Uuden veden mukana tulee aina happea joka ruostuttaa. Kattilavedestä on happi häipynyt ruostumisen vuoksi. Verkoston täyttöventtiili löytyy jostakin kun etsii. Se on ainoa putki joka on vesijohdon ja lämmitysverkoston välissä.
Vain 10 baarin varoventtiiliin kuuluu normaalisti vuotaa koska sillä on hoidettu käyttöveden paisunta.
Jotenkin vain tuntuu oudolta, että varolaitteita on käytetty ja käytetään edelleenkin järjestelmän säätöön.