kutittaaako viini?

viininystävä

Hei!
Onko kellään tietoa viinien aiheuttamista allergiareaktioista?
Joskus saan aivan kauheaa kutinaa käteen ja nyt mieleen tuli voisiko sen aiheuttaa viini?

Täytyypä testata joku kerta kun tämä kauhea kutina menee ohi. Nyt kaadan viinin lavuaariin :)

4

566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KokkiSamuli

      Mulle kävi melkeen samalla tavalla. Yhden dooriksen kanssa juotiin pullo punkkua.
      Pyöreesti viikkoo myöhemmin alko hirvee kutka, mut ei se mitää, ne oli vaan satiaisia.

    • Punaviinistä voi..

      Punaviini ainakin saattaa aiheuttaa allergiaa. Ja viinissähän on kaikenlaisia jäämiä...Guugleta. En osaa tarkemmin kertoa, olen joskus lukenut asiasta.

    • Viinimestari

      Kyllä viini voi aiheuttaa allergisia reaktioita, kutine jne. Yksi syy voi olla tanniini tai muu viinin olennainen ainesosa, mutta uskoisin kokemuksesta, että useimmat allergiset reaktiot ovat peräisin viinin sisältämästä rikistä, jota käytetään säilyvyyden turvaamiseksi.

      • joulujuhlissa

        Oltiin 20 ihmistä joulujuhlissa. Kun olin juonut valkoviiniä venäläisessä ravintolassa puoli lasia, oli kasvot isojen punaisten läikkien peitossa, kutinaa ja huono olo. En nähnyt tällaista reaktiota kenelläkään muulla. Join pari litraa vettä sen jälkeen, niin saattoi jatkaa istuskelua. Lukeeko pullojen kyljessä tanniini tai säilytysaineet? En ole sen jälkeen uskaltanut juoda viiniä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2304
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1294
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      87
      1086
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      1012
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      159
      967
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      924
    7. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      893
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      833
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      833
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      50
      796
    Aihe