no mikähän siinä on kun dr. watson vieläkin jauhaa koneistossa ongelmistaan vaikka olen poistanut sen rekisteristä (HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AeDebug). ei näytä tämä tehoavan vaan vieläkin ilmoittelee. tietääkö joku expertti-ere tästä jotain?
dr. watsonnon pirulainen
eewokki
4351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Se watson ei ole syy vaan seuraus. Se poksahtaa käyntiin kun joku ohjelma kaatuu ja yrittää ottaa selville miksi jokin kasahti. Koita vaikka kopioida system32-hakemistoon drwtsn32.exe:n tilalle notepad.exe, niin näet. Aina kun joku ohjelma kaatuu niin notepad poksahtaa ruudulle.
Ohjelmat vaan kaatuu samaan tahtiin kuin ennenkin jos et korjaa sitä jotain mikä ne ohjelmat kaataa...
Niin mä ainakin tein. Netistä löytyy ohjeet, jos ei suoraan meinaa onnistua.
Vertailutilanne:
Palomuurisi ilmoittaa jonkun/jonkin pyrkivän tuomaan jotain sontaa koneellesi.
Otatko silloin palomuurisi pois käytöstä välttääksesi tämän "ikäävän" ilmoituksen?
Lisää tietoa Dr. Watsonista
http://support.microsoft.com/kb/188296
Kiinnitä huomio tuohon:
The Dr. Watson program is installed by default in Windows, and is configured to run when an application error occurs
Ja suomeksi:
http://www.itinfo.fi/html/itplus04/it04-s66-sivu01.html
No niin, otin neuvoista vaarin ja selvittelin kaatumisen syyt. Kasperskyn antivirus rontti-ryökälehän se aiheutti päänvaivaa. vaihdoin uuteen ehdokkaaseen(nod32). Watson edelleen käytössä. Kiitoksia ereille.