lukekaa äkkiä mahdollisimman moni!

millä perusteilla..

ylennetään Korpraaliksi?

19

10063

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkka tieto

      Pärstäkertoimella

      • äiteetä

        ja pyyhkii kullin isän partaan.


      • pärställä

        ..tarkkaan ottaen? kenties silmälasipäiselle?


    • ei ois pitäny

      Yks tyyppi oli täys lusmu ja vetelä inisijä niin kauan kuin palveluksessa oli. Kaveri veti yksittäisen harjoituksen viimeisen päälle laadukkaasti himaan. Mainitsin kaverin normitasoon poikkeuksellisesta suorituksesta kantiksille osana raportointia ja korpin natsathan ne tupsahtivat sille kouraan.

      Helvetin väärin toki niitä kohtaan jotka vetivät tasaista laatulinjaa läpi palveluksen mutta näin se armeija toimii. Asioita huomataan yksittäisinä sieltä täältä.

    • res.alikki

      Olet 2 parhaan joukossa sadasta.

      • res.kers.

        vaan hyvin palvelemalla.-69 armeasta "korppina".
        Nyt res.kersantti.


      • *-*
        res.kers. kirjoitti:

        vaan hyvin palvelemalla.-69 armeasta "korppina".
        Nyt res.kersantti.

        Armeija on muuttunut 1980-luvulla siitä, mitä se oli 1960- ja 1970-luvulla.

        Enää ei ole niin kovia alkoholiongelmaisia eikä kiltteydellä erotu niin kuin ennen.

        Ongelmaisia ei pidetä armeijassa niin kuin ennen reservin määrän maksimoimiseksi. Sivariuskin on hyväksyttävää.

        Näin ollen se 90%, joka armeijassa on, on melko kilttiä massaa ja siitä on vaikea erottautua.

        Korpraaleja voisi periaatteessa armeijassa olla yhtä paljon kuin alikersanttejakin. Ammattiarmeijoissakin lähes kaikki kauemmin palvelleet ja jotenkin ihmiseksi olleet ovat lance corporaleja tai private 1st classeja.

        Itse kannatin kaikkien pätevien ryhmän varajohtajien ylentämistä korpraaleiksi, koska komennukselle lähetetyn keskuksenhoitajatkin tulivat korpraaleina takaisin, mutta joukkueenjohtaja oli saamaton eikä se sopinut päällikön piirustuksiin.

        Olemalla komennuksella suorittavassa tehtävässä pääsi helpommin korpraaliksi kuin ryhmänjohtajavastuulla toimiessa kuukausia metsässä ilman alikersantteja.


      • 8 kk alik.
        res.kers. kirjoitti:

        vaan hyvin palvelemalla.-69 armeasta "korppina".
        Nyt res.kersantti.

        Voiko yletä kersantiksi ilman Raukin käyntiä? Olen luullut, että alikersantiksi kertauharjotusten kautta.


      • kakeXX
        8 kk alik. kirjoitti:

        Voiko yletä kersantiksi ilman Raukin käyntiä? Olen luullut, että alikersantiksi kertauharjotusten kautta.

        alikki on periaatteessa katto, mutta kessuksi voit yletä ilman aukkia jos omaat rauhanturvakokemusta.


      • res.kers
        kakeXX kirjoitti:

        alikki on periaatteessa katto, mutta kessuksi voit yletä ilman aukkia jos omaat rauhanturvakokemusta.

        näin on asia?Tunnen parikin kaveria jotka on vanhoja "vaittereita"jotka ei ole käynyt rau.kta,ja on ylenneet reservissä kersanteiksi lisäkseni.Meillä on ilmeisesti nuhteeton palvelus ja kertausharjoitukset täynnä.


      • aikaako

        minä sanon helvetti ei siinä kesusailta lupaa kysytä kysytä kaoska viholinen tulee vai luuleteko että joukueen johtajalla on se ase kourassa ei perkele te eete ole oolleet todelissessa sodassa oleleekaan silon on varistimet p ois päältä ja tidustelija jolla pitää olla koko kompanian paras kunto ilmoitaa tulevasta aseimiin muut on jo sitä enen ampuneet kun rymänjohtajat ovat paikalla tulitukseen vastataan jos haluaa pysyä hengissä


      • mula

        Kuulemma nyt uusien ohjeiden myötä, kuka vaan voidaan ylentää, koska vaan, miksi tahansa, kun on vain varusmiespalvelus suoritettu, siviilikoulutuksen, ties minkä verkkomoodletuksella tai yleisemmin jonkun asiasta päättävän harkitsevan skapparin kaverina, perseennuolijana, siviilisuorituksen perusteella täysin yhdenvertaisuuden vastaisesti. Eräs tuttuni sai juuri 6.12.2016 korpraaliylennyksen ilman sijoitusta reserviläiskirjeellä ilman yhtäkään kertauspäivää. Onpahan vain valtion virkamies toisesta virastosta ja esikunnan skapparien tuttu kahvipöydästä.


    • *-*

      Varmiten pääsee korpraaliksi, kun välttää sotimista ja keskittyy esikuntatehtäviin. Ne, jotka palvelevat yksikköupseeria ja ovat lähempänä päällikköä, pääsevät helpommin korpraaleiksi kuin ne, jotka taistelevat alikersanttinsa kanssa metsässä.

      Tuntemiani korpraaleja ovat kunnanjohtajat, pankinjohtajat ja muut luontaiset "piällysmiehet", jotka arvostavat rauhallista elämää jo varusmiehinä.

      Tunnen vain yhden korpraalin, joka oli todella pätevä aselajinsa mies, ja joka palveli todella säntillisesti. Hän oli myös viestiaseman varapäällikkö. Käytännössä alikersantin puuttuessa 1 500 000 markan radioaseman päällikkö aselajin ensimmäisen luokan tutkinto suoritettuna.

    • ylentäjistä

      Asia riippuu esimiehistä, ajasta, paikasta ja monesta asiasta. Urhoollisuus kuuluu sotaan tai minne lienee?

    • eläkeelä

      aina kun jää työ elämästä eläkeelle saa melkein aina sotilas arvon nousun palkioksi näyttää olevan käytäntö ei poikeus korpraali jos en ole täysin väärässä vähintään sen jälkeen tavalisia hyviä rivimiäkin tarvitaan jos on hyvä ampuja ei vältämättä ylenetä siis kaikkia hyviä mihiä ei ylennetä heidän hyvien ominaikkusien vuoksi hedät halutaan pitää tavalisina sotilaina heitä tarvitaan

    • jämän...

      saa kun paskantaa vartiomiehenä ollessaan housuunsa! Eli se on sitä urhoollisuutta kun ei poistu vartiopaikalta!

      • korpraali m58

        korpin natsat voi saada varusmiespalveluksessa milloin mistäkin syystä,esim.kirjurit saavat ne melko useasti.Varusmiespalvelun jälkeen voidaan,jos on muita ansioita ylentää korpraaliksi,kun on suoritettuna 7kpl kertausharjoituspäiviä.Alikersantiksi taas,kun näitä on kertynyt väh.14.Tässä on auk:ta käymättömän uran huippu,tosin poikkeustapauksessa voidaan ylentää kersantiksi,mutta lienee hyvin harvinaista.


    • Näinmeni

      Joukkueenjohtajana kertausharjoituksissa päätin asiasta. Vastaavasti myös kersanttiylennysten osalta. Perusteena tietenkin se mitä omin silmin havaitsi. Korpraalin odotetaan tarvittaessa kykenevän johtamaan esimerkiksi alikersantin sijaisena.

    • Anonyymi

      eikä joukon johtajat mene kärjessä kuten kenraalit? sitten pisimmät, ja jos ei lyhyin, niin takapääkin on itsellä hyvin suojattu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      139
      3306
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      79
      2914
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      40
      2287
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      113
      2206
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      142
      2080
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      47
      2021
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1436
    8. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1314
    9. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      128
      1022
    10. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      1014
    Aihe