Aloitteleva naiskuski

Moimoi. Olen 22v naikkonen, juuri suorittanut vantaan liitteen ja työt pitäisi aloittaa ensi viikolla. Kysyisin että mitenkähän asiakkaat suhtautuvat nuoreen niskuljettajaan,varsinkin kun olen aika pienikokoinen. Yöaikaan ehkä pelottaa kun saattaa tulla humalaisia kyytiin. Ja mielenkiinnolla odotan minkätyyppisiä ehdotuksia satelee.
Vasta-alkajalle neuvoja ja vihjeitä otetaan vastaan mielellään:)
132674
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Aloita ajamalla kentältä. Opit nopeasti ajamaan eri suuntiin ja eri lähiöt ja ajoritit tulevat tutuiksi. Asiakkaat ovat selvinpäin ja antavat mielellään ajo ohjeita, kun reilusti kerrot, että olet vasta alkaja. Jos et ole aivan varma mitä reittiä lähtisit ajamaan, käytä psykologiaa ja kysy, mitä reittiä asiakas haluaa, että ajetaan. Yleensä neuvo tulee asiallisesti. Kun olet saanut varmuutta ja itseluottamusta taksin ajoon kentältä, laajenna ajoaluettasi lähiöihin kohtaamaan niitä vaikeampia tapauksia. Siitä se pikkuhiljaa lähtee. Ehdottelujutut annat mennä toisesta korvasta sisään ja samantien toisesta ulos. Yritä kuitata ne huumorilla. Agressiivisia asiakkaita ei kannata ottaa kyytiin ollenkkaan, jos vaan voit sen välttää.

Niin kuin sanoin kenttä on paras paikka aloittaa ja opetella, kyydit ovat yleensä sen verran pitkiä, että sen aikana on aikaa miettiä niitä reittejä ym. Kentällä on myös paljon kollegoita, joilta voi kysyä eri asioita, jotka mietityttää.

Äänestä
  • Ole aina samaa mieltä jurristen asiakkaiden kanssa. Selviät paljon helpommalla vaikka oikeasti olisit kuinka eri mieltä. Loppujen lopuksi kyydit pk-seudulla ovat niin lyhyitä ajallisesti ettei kannata uhrata aikaa urpojen kanssa kinasteluun.
    Tsemppiä uuteen duuniin, fiksut pärjää aina, koosta huolimatta.

    Äänestä

Kiitti vastauksesta. Ajelen pääsääntöisesti juuri iltavuoroa ja kenttä voisi ollakin hyvä paikka aloittaa. Iltavuoroja kun teen niin on hyvä olla sinkkuna, saattaisi tula muuten sanomista kumppanilta..Hih!. Ajatko itse vantaalla?

Äänestä
  • Moni sellainen asiakas joka alkaisi mieskuljettajan kanssa riitaa haastamaan ei sitä naisen kanssa edes tee, naiskuljettaja usein saattaa rauhoittaa porukan pelkällä olemuksellaan. Tämä homma sopii naiselle ihan yhtä hyvin kuin miehellekin, mielestäni jopa paremmin.

    Nämä ongelmatapaukset usein keskusteluissa nousee suurempaan rooliin kuin mitä ne oikeasti onkaan, 99% asiakkaista on ihan ok vaikka olisivatkin pienessä sievässä. Arkisin päivällä lähes kaikki asiakkaat on selvinpäin.

    Tältä palstalta ei yleensä kovin rakentavia kommentteja saa joten täällä lähetettyjä viestejä ei kannata aina ottaa niin vakavasti, suodatin päälle, ihan niin kuin töissäkin.

    Äänestä

Juu Vantaalla ajellaan ja kentältä itsekkin aloitin tuon kaavan mukaan:) Tosin siitä on jo niin kauan, että sinä et vielä ollut silloin syntynytkään mutta tervetuloa mukaan tähän elämäntapaan;)

Äänestä

menen bussilla.

Äänestä

kannattais ettiä töitä joltain toiselta alalta...

Äänestä

Homma ei ole valkosen miehen hommaa, mutta sinä oletkin nainen.

Äänestä

liian avonaiset paidat ym kireet hepeneet kaappiin ja asialliset vaatteet päälle ei lantiohousuja liian usein nuoret tytöt on kun bileisiin lähdössä tolpalla laitetaan asiakkaan tavaroita peräluukkuun niin pajatso ja stringit näkyy t-paita loppuu ennenkun housut alkaa=ei työ vaatteet

Äänestä
  • Hyvä vinkki toi vaatetus, sekä lisäisin myös tähän ton meikkauksen, eli ei olla ravintolailtaa menossa viettämään, vaan yritetään viedä huomio pois itsestä ja keskittyä hoitamaan vain ajonsa.

    Äänestä

tämä homma on naiselle kuin miehelle.
Olen vuoden verran ajanut vantaalla taksia satunnaisesti, viikonloppuöisin ja otan kyytini yleensä joko Tikkurilan asemalta tai lennosta.
Vain kerran on ollut asiakkaan kanssa ongelma, ja sekin oli stadilainen isäntä jonka mielestä minun olisi pitänyt osata hänen kotiinsa lyhintä reittiä ilman navigaattoria. Puuttui kuulema ammattitaito täysin. Jätkä asui jossain helvetin puskanjuuressa malmilla.
Mutta muuten on mennyt ihan kivasti eikä olisi tullut mieleenkään pelätä humalaisia.
Älä ota kyytiin hulluna heiluvaa tai agressiivisen näköistä, älä haasta riitaa, älä arvostele vaan eläydy asiakkaan mukana.
Pienenä naisena on vielä sekin hyvä puoli että asiakkaat mielellään nostavat itse laukkunsa autoon ;p

Äänestä
  • "Jätkä asui jossain helvetin puskanjuuressa malmilla."

    Asiallinen kirjoitus ohjeineen. Tuo lainaus kirjoitusestasi osoittaa, miten juntti joku voi olla, tulee ensin mitä ilmeisimmin Tikkurilaan hotelli Vantaaseen "juntteihin" ja sitten menee Vantaan satamakaupungin tsadin, yhteen ääliömäisimmistä "lähiöistä" ja paukuttelee vielä henkseleitään!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


neuvoja... kirjoitti:

Moimoi. Olen 22v naikkonen, juuri suorittanut vantaan liitteen ja työt pitäisi aloittaa ensi viikolla. Kysyisin että mitenkähän asiakkaat suhtautuvat nuoreen niskuljettajaan,varsinkin kun olen aika pienikokoinen. Yöaikaan ehkä pelottaa kun saattaa tulla humalaisia kyytiin. Ja mielenkiinnolla odotan minkätyyppisiä ehdotuksia satelee.
Vasta-alkajalle neuvoja ja vihjeitä otetaan vastaan mielellään:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu