Porvarihallitus 90-luvun aluassa ensi töinään Esko Ahon ja Iiro Viinasen johdolla asetti eläkeläisten eläkkeitä leikkaavan taitetun eläkeindeksin, samoin eläkeläisten verotuksen kiristämiseen myös tämä kaksikko puuttui. Kokoomus on ollut mukana myös seuraavissa hallituksissa, joissa pääministeriys on ollut SDP:llä ja kokoomus on pitänyt kynsin ja hampain kiinni siitä, että eläkeläisten taitettua indeksiä ei poisteta ja verotusta korjata. Ben Zysckovitskin on Eduskunnassa välikysmyskeskustelun yhteydessä tullut ponnekkaasti esille ja sanonut, että TAITETTU INDEKSI ON JA PYSYY. Esko Aho ja Kokoomus ovat suurin syyllinen eläkeläisten kaltoin kohteluun. Keskusta ei myöskään edellisessä hallituksessa lämmennyt taitetun eläkeindeksi poistamiseen. Turha on tätä asiaa sälyttää virheellisesti SDP:n kontolle
DEMENTIAKO TEITÄ VAIVAA
viagraa kielen alle
5246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sdp oli 12v hallituksessa ja jätti vanhukset yksin makaamaan sänkyyn paskat vaipoissa. tämä on tottuus. turha kaivaa mitään ahon aikasia lama muistoja sdpn puolustukseksi.
jos ei tuota asiaa tiennyt! Kepu ja porvari enemmistö eduskunnassa on kaiken pahan takana!
Nyt eläkeläiset saa tuntea luissa ja ytimissä. Sähkön-,ruuan,vuokrien, bensan, viinan,lääkärikulujen korotukset! Siinä ei riitä alkuunkaan 20€/kk korotukset eläkkeisiin. Ei myöskään veron alennus, koska se ei koske pieniä eläkkeitä! Eli kokoomuksen ja kepun nykyinen linja lyö todella pahasti korville, niitä joiden eläketulo jää alle 13000€/vuodessa ja niitä on paljon. Noin puolimiljoonaa eläkeläistä!
ei tule korotuksia hoitsujen palkkoihin! Eikä tule virkoja lisää! Vahuksien hoidot keskeytetään, että kuolevat nopeastia alta pois!
heinäluoma kidutti eläkeläisiä 12 v ja nyt hallitus korjasi tilanteen 6 kk ssa. sdp valehtelee, taas
Ne ressukat joiden pitkäaikaiseen psykiatriseen hoitoon tämä hallitus ei enää anna lantin lanttia. Edellinen hallitus antoi korvamerkittynä rahan lasten ja nuorten psykiatriseen hoitoon neljä miljoonaa euroa. Nämä lapset ja nuoret voitaisiin näillä hoidoilla pelastaa, mutta tämä hallitus jättää nämä kuntien rahakirstun varaan. Kuntien hoitovelvoite tiedetään, kuntien rahoilla on aina muita tärkeämpiä kohteita, kuin päästä sekaisin menneet lapset ja nuoret.