volvo 740 2.0 i GL.

eli syökö tuolainen auto paljon bensaa kyseessä on siis 740 ruisku volvo joka on vuodelta -90?
onko tuolaisessa autossa minkä tyyppisiä vikoja ollut, ovatko kuinka pahoja ruostumaan, paljonko tuolainen kone kestää rullata, paljonko tuolaisesta kannattais vielä maksaa, onko millaisia talviauto kuinka lämpösiä ja lähteekö hyvin talvella käyntiin, onko tuolaisessa autossa kuinka kalliita osia, mitkä ovat yleisiä syltä mistä pomppaa katsastuksessa?
vastaukset vain sellaisilta joilla on ollut tälläisiä taikka on todella tietoa kiitos jo näin etu käteen.
34914
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kulutus ja teho

Teho 81 kW
Max vääntö -
Huippunopeus 179 km/h
Kiihtyvyys 14.0 sek/0-100
Kulutus 6,7 9,1 12,0
Normaalin auton kulumiseen vaikuttaa mitä mittarissa ajettuja kilometrejä tarkoitan.
Galvanoitu kori pesty ja vahattu niin pitäisi olla viellä kelpo peli (ei ruostumisenmerkkejä pelissä)jos jollain mummolla joka säännölliseti ruostesuojannut niin peli paranee.
Lämpöisiä autoja talvella jos termari ja nesteet kunnossa ,mitoitukset on suuniteltu pohjolan oloihin.Takaveto vaatii kunnon talvirenkaat talvella elä säästä niiden kunnosta.Osat halpoja ja saatavuus hyvä tässä esimerkki.
Jarrupaloja Motonetista
JARRUPALASARJA VOLVO 700-SARJA
Sisältää kahden pyörän jarrupalat
700s 82--92 Eteen Girling "1" (Jousi reunassa/125mm leveä) 22-1065 18.16 ???
700s 82--92 Eteen jos Girling aito LucasGirl satulapultit. 22-1630 29.90 ???
700s 82--87 Eteen Bendix "3" (Ei jousta/tappeja/114mm kapea)22-1071 16.82 ???
700s 88--92 Eteen Bendix "3" (Reunassa 2 tappia/114mm kapea)22-1207 16.82 ???
700s 82--92 Eteen jos Bendix aito Ferodo/BoschBendix. . . . 22-1629 23.90 ???
700s-ABS 91--92 Eteen Girling (Jousi reunassa/129mm leveä) 22-1128 27.58 ???
740 82--92 Taakse (ei Turbo-16V/760/780). . . . . . . . . . 22-1004 6.90 ???
740 82--92 Taakse aito BoschBendix/Ferodo (ei T-16/760/780) 22-1619 15.90 ???
760/780 82--87 Taakse ATE (koodi="2"/Jäykkä taka-akseli). . 22-1004 6.90 ???
760/780 82--87 Taakse Bosch/Ferodo (Jäykkä taka-akseli). . 22-1619 15.90 ???
760/780 88--92 Taakse Girling (MultiLink-erillisjousitus). 22-1159 15.65 ???
700s-ABS 82--92 Taakse samat kuin ilman ABS:ää

700s 82--87 Eteen Bendix uudempi sopii vanhemman tilallekin 22-1207 16.82 ???
Kun tarkistat autoa niin ne nivelet, jarrujen toiminta sekä pakokaasupäästöt sekkaat sekä korin kunto(myös alusta ja kardaaniakselin ristinivelien kunto,ei öljyvuotoja)tuulilasin kunto sekä se takakontin pohjan kunto.Autoja saa halvalla ja valikoima hyvä niin ei tule kalliita kilometrejä autoilusi maksamaan.Siitä koneenkestosta kyllä ne sen 480tkm kestää jos on öljyjä vaideltu ja nesteiden pintaa tarkailtu .Edellisistä omistajista paljon riippu kuinka koneet kestää tämähän selvä fakta.

Äänestä

volvo on melko runsas bensa sieppo, mutta jos se toimii kunnolla niin ei se hirveitä vie 7-10l. volvossa ei ole isompia vikoja, ainoastaan kuluvat osat. volvohan tunnetaan sen paksuista pelleistä,eli ei ruostu helposti. kone kestää ajaa vaikka koko elämän jos sitä ei revitä pilalle. hintahan riippuu aivan auton kunnosta. volvo on ollut lämpymiä autoja jo vuosi kymmeniä ja lähtee talvella samallalailla kuin kesälläkin.varaosat ovat halpoja. yleensä mistä pomppaa on käsijarru.

Äänestä
  • käynnistyvyys on kesät talvet sama, eli hyvä.

    ruosteongelmia on huomattavasti vähemmän kuin muissa merkeissä, johtuen että kori on sinkitty.

    pikkuvikoja, joihin omassani olen törmännyt, on:

    -lasinpesunestesuuttimet tukkiutuneet
    -polttoainesäiliön huoltoluukun tiiviste vuotaa
    -ilmamäärämittarin anturin liitokset likaiset

    muita ongelmia:

    -muiden liikenteessä ajavien päälle näkyvä kateus auton näyttävyyttä, kokoa ja ylellisyydenvaikutelmaa kohtaan ;)kaikkein voimakkaimmillaan liikennevaloissa esim. nissanien, tojotoiden, kiojen, daevoiden sekä muiden hiirulaisautojen ollessa kyseessä ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


volvo. kirjoitti:

eli syökö tuolainen auto paljon bensaa kyseessä on siis 740 ruisku volvo joka on vuodelta -90?
onko tuolaisessa autossa minkä tyyppisiä vikoja ollut, ovatko kuinka pahoja ruostumaan, paljonko tuolainen kone kestää rullata, paljonko tuolaisesta kannattais vielä maksaa, onko millaisia talviauto kuinka lämpösiä ja lähteekö hyvin talvella käyntiin, onko tuolaisessa autossa kuinka kalliita osia, mitkä ovat yleisiä syltä mistä pomppaa katsastuksessa?
vastaukset vain sellaisilta joilla on ollut tälläisiä taikka on todella tietoa kiitos jo näin etu käteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu