Kertokaa mulle, miten nuo voi olla lailliset? Eikö muka vaaranna liikennettä? Tollasia ku välillä näkee ja kyllä saa katsoo aika tarkkaan että onko se punaisen häivähdys palava jarruvalo vai näenkö näkyjä. Ei tarvi yhtään tuning-pellejen ihmetellä jos joku kaunis päivä tullaan peräkontista sisälle.
Tummennetut takavalot
Negros
86089
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos takavaloyksiköistä löytyy tarvittavat hyväksynnät (merkattu pintaan) ja ne on hyväksytty siihen käyttötarkoitukseen, niin ne on lailliset ja sillä hyvä. Itse tehdyt (maalaus, teippaukset) valojen tummennukset on sen sijaan laittomia.
suomeksi tunarit.Ei riitä että se on jotenkin cool.
On niin lapsellista kakaroitten touhua että!
Autotehtaat varmaan osaa suunnitella ne valot niin, että ne näkyy hyvin.
näinhän se on.
ja loppumetreillä saattaa tuo oikeuslaitos
sanoa sen kuuluisan viimeisen sanan kolarin
sattuessa.
sitä ei aina tule ajatelleeksi, jotta jos tuo
ajoneuvo ei ole säädöstenmukaisessa kunnossa,
niin maksumiehiä ei ole kuin yksi....eli
auton omistaja.
vakuutusyhtiö ei ole velvollinen korvauksiin
esim ylläkuvatuissa tilanteissa!
en mene edes arvailemaan millaiset seuraukset
ovat esim henkilövahingon sattuessa!!!
Autotehdaskin voi tuoda automallin missä on tummennetut takavalot. Aivan yhtä lapsellista ja vaarallista..
Tai jos jotain ymmärrät, niin jos ne valot on _hyväksytyt_, ne on turvallisiksi todetut!
Tämäkö oli ajatus että pari vuotta uudemmassa mallissa oli valmiiksi tummat valot ja ne on saatava vanhaankin,maksaa mitä maksaa ?
Epämääräiset lailliset valot on yleensä hyväksytty Luxemburgissa. Niistä löytyy ympyröity E13 merkintä. Yleensä valot ja autot, jotka eivät muuten saisi hyväksyntää hyväksytetään siellä.
Mulla lukee oikein rekisteriotteessa että takavalot tummennetut ja ON ollu uudesta asti!!