Avance 245/24 moottori

Olen miettimässä koneen vaihtoa(ihan peruskone), mitäköhän se maksaisi ja mistä niitä voisi kysellä? Kiitos avusta!
61638
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyseessä siis sisäkone!

Äänestä

Kyseessä on siis sisäkone!

Äänestä

Ensiksi olisi hyvät tietää tarvitsetko perä- vai sisämoottorin. Dieselin tai bensakoneen. Ja sitten merkin jota olet ajatellut.
Kun kerrot ensin nämä tiedot, onkin hyvä ja helppo ohjata sinut merkin edustajan luo kauppoja tekemään.
Eräillä edustajilla on myynnissä jopa käytettyjä koneita, joita he myyvät edullisemmin kuin uusia.

Äänestä
  • Niin, ja lisäksi vielä: onko siis veneessä jo kone jota vain vaihdat vai aiotko asentaa ensimmäistä kertaa sisämoottoria. Kaikki dieseliä syövästä osuudesta aina pyörivään potkuriin ei ole "kone" vaan "kone vetolaite", erityisesti jos on s-vedosta kyse (eli potkuri ei ole pitkän akselin päässä vaan pohjasta alaspäin sojottavalla sisäperämoottorin loppupään näköisellä härvelillä)

    Jos siellä on jo kone jossa on jo s-vetolaite niin sehän määrää suoraan että mikä kone siihen vetolaitteeseen sopii. Eli jos kurkkaa vetolaitteeseen ja siellä lukee vaikkapa että yanmar sd-20, niin siitä on helppo lähteä eteenpäin ko. merkkiliikkeeseen.

    Äänestä

  • s-veto vai mikä kirjoitti:

    Niin, ja lisäksi vielä: onko siis veneessä jo kone jota vain vaihdat vai aiotko asentaa ensimmäistä kertaa sisämoottoria. Kaikki dieseliä syövästä osuudesta aina pyörivään potkuriin ei ole "kone" vaan "kone vetolaite", erityisesti jos on s-vedosta kyse (eli potkuri ei ole pitkän akselin päässä vaan pohjasta alaspäin sojottavalla sisäperämoottorin loppupään näköisellä härvelillä)

    Jos siellä on jo kone jossa on jo s-vetolaite niin sehän määrää suoraan että mikä kone siihen vetolaitteeseen sopii. Eli jos kurkkaa vetolaitteeseen ja siellä lukee vaikkapa että yanmar sd-20, niin siitä on helppo lähteä eteenpäin ko. merkkiliikkeeseen.

    Uudelle dieselkoneelle 5000-6000 eurosta alkaen.

    Äänestä

Suosittelisin Nanni Kubotan uutta 10 heppaista. Sitä myy Tapimer, jossa palvelu toimii. Hinta lienee 4 toniin hujakoilla. Avancessa on monesti Yanmarin 1 GM 10, joka on hyvä kone mutta paljon vanhanaikaisempi kuin Nanni.
Nannin asennus on todennäköisesti helppoa, koska se on suunniteltu sopivaksi suoraan 1GM:n petiin, ja 1GM taas sopii Avanceen ongelmitta (kokemusta on)

Niin, enkä ole missään tekemisissä Tapimerin kanssa, tyytyväinen asiakas vain.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitä maksaa? kirjoitti:

Olen miettimässä koneen vaihtoa(ihan peruskone), mitäköhän se maksaisi ja mistä niitä voisi kysellä? Kiitos avusta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu