Olen seurustellut 2 vuotta poikaystäväni kanssa ja ongelmaksi on muodostunut minun vaikeus saada orgasmia missään muodossa hänen kanssaan (yksin onnistuu). Seurustelumme alkuaikoina sain orgasmin aina kun hän hoiti minua käsin tai suulla. Nykyään en saa enää millään konstilla.
Suorituspaineita? Seksin arkistumista? Vinkkejä??????
Suorituspaineita? Seksin arkistumista? Vinkkejä??????
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos olet alkanut syömään esimerkiksi ehkäisypillereitä tai ottanut esimerkiksi hormonikierukan, niiden antama hormonimäärä voi hiljalleen heikentää orgasmin saannin ja jättää sen jopa kokonaan pois. Tuota ongelmaa ei vielä lääkärikirjoissa ole näkyvissä, koska ongelma on sen verran harvinainen sen vuoksi kun se ilmenee vasta jälkeenpäin.
Ehkäisypillerit ovat muutenkin tehokkaita ehkäisijöitä siinä että se heikentää naisen kiinnostusta seksiä kohtaan. Ja se kiinnostuksen puute on sitämyöten myös tietysti erittäin tehokas keino hävittää orgasmikin. Huomaa että tuo kiinnostuksen puute ei välttämättä näy heti omassa mielessä, mutta kun keholle sanotaan hormonien toimesta että lisääntyä ei haluta, se pistää vähitellen kaikki kiihkotukset pienemmälle.
Seksin arkistuminen on harvemmin ongelma, jos teillä vain kommunikaatio pelaa muutoin. Nimittäin silloin teillä tulisi mieleen ehdottaa jotakin uutta toisillenne. Suorituspaineita se voi olla, mutta se ei ole se pääsyy. Nimittäin jos sinä seksin aikana ajattelet pelkästään sitä että eipä taida orgasmia tulla tälläkään kerralla, sinun ajatuksesi ovat ihan jossain muualla kuin siinä kiihottavassa toiminnassa.
Jos käytät pillereitä tai hormonikierukkaa niin jätä ne pois ja käyttäkää jonkin aikaa kondomeja. Ellei orgasmia ala silloinkaan kuulumaan, ongelma on jossain muualla kuin kehon kemiassa.
Alkuun voisitte kuitenkin kokeilla sitä, että lähetyssaarnaajan aikana, hoitelet itseäsi samalla käsin. Eli toisinsanoen runkkaat kun hän panee. Se helpottaa sinua pääsemään tunnelmaan ja rentoutumaan. Kun muutaman kerran teet tuon tempun, jätä sen jälkeen runkkaaminen siinä vaiheessa pois kun alat päästä lähelle orgasmiasi. Sen jälkeen vain tunnustelet sitä tunnetta kun miehesi panee sinua ja opettelet rentoutumaan ja tuntemaan kehosi asennon.
Runkkaaminen ei ole nainnin aikana väärin ja se voi jopa kiihottaa miestäsi entisestään. Pääasiahan on se, että te kummatkin rentoudutte ja avaudutte seksinne aikana. Se lisää luottamusta. Sillä jos teidän suhteessa ei ole luottamusta toisiinne, ei seksikään ala pidemmän päälle tuntua yhtään paremmalta.
päinvastoin mulla on ollut jo 12 vuotta ja eikun pidot vain paranee. Olen vaihdattanut 3 kertaa. Että näin.
tavalla, joten sen vuoksi ei paljoa kannata mennä sanomaan että hormonikierukka se ei voi olla.