Kirsikkapuu parvekkeella

Sazuliini

Heipähei!
Luulette varmaan, että vitsailen, mutta tapanani on tehdä silloin tällöin outoja asioita.
Sain tuttavani pihasta kirsikantaimen ja toin sen kotiini. Nyt mietinkin, miten taimi pärjää tulevana talvena ruukussa parvekkeellani. Tarkoitus olisi istuttaa se ensi keväänä jonnekin. Juuret varmasti jäätyy helposti, vai mitä?
Toinen vaihtoehto olisi viedä taimi kellarivarastoon, jolloin se saisi olla talven lämpimässä, mutta pimeässä. Kumpi vaihtoehto mahtaa olla järkevämpi, vai olisiko jotain muita konsteja? Toki sitä voi sisällä koristekasvinakin pitää.

3

2316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voit onnistua

      Purkki täytyy suojata alta, päältä ja sivuilta paksulla styrox-kerroksella. Aukkoja suojauksessa ei saa olla, ettei pakkanen salakavalasti tunkeudu juuristoon.

      Myös oksat ja runko on viisainta suojata. Parhainten onnistut jos ostat kasvien suojaukseen tarkoitetun pakkaspeitteen (ei siis pakkasharsoa, vaan oikea peite).

      Ennen pakkaspeitteen asettamista, anna puusi vaipua talvilepoon eli tiputtaa lehtensä. Jos se ei ymmärrä ruveta talviunille, aloita suojaus loka-marraskuun vaihteessa. Joskus nuo arat kasvit jatkavat kasvuaan liian myöhälle syksyyllä, ja paleltuvat sitten takuuvarmasti.

      Onnea yrityksellesi! (Takuuta en anna.)

    • jossittelua

      Jos tuo taimi on kirsikan juuriversosta lähtöisin, se on erittäin kestävä nk. villiverso. Olin aikoinaan hukassa, kun kirsikkapuuni työnsi juuriversojaan milloin missäkin. Uskon ettei siihen pysty edes pakkanen, kunhan se on riittävän kosteana talven. Ovat ne senverran sitkeähenkisiä.

    • arttu_peijonen

      kuinka kävi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      48
      1568
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      27
      1112
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      88
      1064
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      88
      980
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      188
      914
    7. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      855
    8. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      851
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      821
    10. Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..

      Mitä sinä minusta haluat?
      Ikävä
      70
      789
    Aihe