Olen nyt kymmenisen vuotta kärsinyt pahasta sekavuuden tunteesta päässä/silmissä, eikä asiaa ole saatu selvitettyä. Muita oireita ovat huimaus ja varsinkin kun kääntelee päätä, tuntuu takaraivolla "painavalta", ikäänkuin siellä olisi joku magneetti tai jotain. Paineen tunnettakin esiintyy, joskus iltaisin se on tosi paha. Sekavuus alkoi tuolloin 10 vuotta sitten yhtäkkiä eikä ole hävinnyt sekunniksikaan tuon jälkeen, ja se on varmaa, ettei tämä ole kuviteltua, sillä muistan miten paniikissa silloin olin.
Pää on magneettikuvattu ennen kuin sekavuus alkoi eli kauan sitten, ja eräs kiropraktikko totesi kuvista että pikkuaivoni ovat (en muista tarkalleen) jotenkin hieman väärässä asennossa, ilmeisesti lähempänä ydinjatketta kuin normaalisti. Voisikohan sekavuuteni johtua tästä, tai onko kellään todettu vastaavaa tai tunnistaako joku oireita omakseen? Onkohan tuollainen päässä oleva rakenteellinen vika vaarallinen? Tämä todella häiritsee elämääni koska koko ajan on sellainen olo kuin en olisi läsnä ollenkaan.
Olen etsinyt vastausta järkyttävän kauan joten voitte kuvitella että pienikin vinkki on tarpeen.
Pää on magneettikuvattu ennen kuin sekavuus alkoi eli kauan sitten, ja eräs kiropraktikko totesi kuvista että pikkuaivoni ovat (en muista tarkalleen) jotenkin hieman väärässä asennossa, ilmeisesti lähempänä ydinjatketta kuin normaalisti. Voisikohan sekavuuteni johtua tästä, tai onko kellään todettu vastaavaa tai tunnistaako joku oireita omakseen? Onkohan tuollainen päässä oleva rakenteellinen vika vaarallinen? Tämä todella häiritsee elämääni koska koko ajan on sellainen olo kuin en olisi läsnä ollenkaan.
Olen etsinyt vastausta järkyttävän kauan joten voitte kuvitella että pienikin vinkki on tarpeen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Onkohan hampaissasi niitä kiisteltyjä amalgaami-, elohopeapaikkoja?
Ei ole. Mitenkäs ne voisivat asiaan liittyä?
Elohopeahan on 1. asteen hermomyrkky, jota amalgaamissa on noin puolet.
Eihän se kovinkaan kaukana ole alueesta, jonka oireista kerroit, jos sitä esim. hampaaseenkin laitetaan.
Tarkemmin esim. tuossa linkissä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Elohopea
Oireet ja se että pikkuaivot ovat alempana,kuulostaa chiari 1:ltä.
Se on harvinaisempi ja vasta nykyään ovat lääkärit osanneet diagnosoida tätä.
Toivon sydämmestä sulle parempia päiviä,koska oireet ovat niin monen kirjavia,eikä sitä tunnetta ja hättää muut voi tietää ko sie itte. Läheinen sairastaa tätä samaa.
Hei. Ymmärrän hätäsi,koska läheiseni sairastaa chiari 1:stä. Siinä on monen kirjavat oireet ja pikkuaivot on matalempana. Se on harvinaisempi juttu ja vasta viime aikoina ovat lääkäritkin osanneet tehä diagnooseja.
Käsittääkseni ms-liiton kautta saat lisää tietoa ja tukea. Parempia päiviä toivon sinulle koko sydämmestä. Sitä kipua ja tuskaa ei voi muut tietää,kuin sie itte. Tsemppiä!
Kone temppuili eikä meinanu päästää läpi viestiä ja nyt se sitte tuli kahesti.
kiitos vinkeistä, täytynee esittää asia neurologille. Ärsyttää lääkäreiden välinpitämättömyys sekä se, että ensimmäisenä lyödään vaan lääkkeitä kouraan.
En ota kantaa, voiko oireesi johtua ko. sairaudesta, kun en kerran lääkäri ole, mutta voin toki kertoa omia kokemuksiani aiheesta.
Itse sain diagnoosin v-99. Eli löytyy Arnold Chiari cum 1 ja syringomyelia (nesteontelo selkäytimessä). Sairaus (tai oikeammin kehityshäiriö) löydettiin magneettikuvasta, jossa näkyy, että pikkuaivot ovat laskeneet ja tällä hetkellä estävät aivo-selkäydinnesteen kierron lähes kokonaan.
Oireina on ollut pienestä pitäen ajoittaiset voimakkaat päänsäryt ja valtava paineen tunne takaraivolla (varsinkin yskiessä, ponnistaessa, ym.)ja tasapainovaikeudet. Myöhemmin on alkanut esiintyä lihasten heikkoutta ja väsymistä, tuntohäiriöitä, tinnitusta, näköhäiriöitä, kipuja ympäri kroppaa, ym. Varsinkin väsymys lisää oireita.
Tällä hetkellä odottelen aikaa kallonpohjan avarrusleikkaukseen, jossa tehdään tilaa pikkuaivoille nestekierron parantamiseksi.
Vaikka tämä välillä hurjalta kuulostaa (varsinkin läheisten mielestä), niin tämän kanssa pystyy kyllä elämään. Varsinkin kun tietää, mistä mikäkin johtuu. Itse suhtaudun positiivisesti koko juttuun (vaikka välillä suututtaakin) ja oikeastaan olen tyytyväinen, että tämä osui mulle, eikä jollekin läheisistäni. Toki paljon mieluumminhan sitä olisi terve, mutta kaikkeen tottuu.
Toivottavasti saat selvyyttä oireisiisi. Kun kyseessä on kuitenkin aika harvinainen juttu, niin toivottavasti kohdallesi osuu lääkäri, joka sairautta tuntee ja osaa katsoa, voisiko oireesi johtua tästä.
Mukavaa alkusyksyä!
Iltaa,sinulle"outo sekavuus"
Oli ihan pakko sinulle kirjoittaa.Voin hyvinkin ymmärtää tilanteesi,se on minullekkin tuttua.Lääkärit ei käsittäneet ja lääkkeitä syötettiin....itkua,kipua,huimausta ,outoa oloa...yms.ampulanssilla sairaalaan ,eikä vieläkään apua...
Minulla meni ensin vasenpuoli turraksi ja seurasi sähköiskut ja kurkun jäykistyminen,nämä kauheimpia muistikuvia...henki ei kulkenu ja kouristelut rajuja...yksityisen kautta pääsin leikkaukseen....tämä "helpotti"elämää....työkyvytön,mutta elämänmyönteinen olen tänäpäivänä.Vertaistuli auttaa ja sitä saa netistä.
Niin ja MS-liiton kautta Eila Niemeltä saat oikein kunnon tietopaketin.
Tänäpäivänä on mahdollista liittyä chiaria sairastavien linkkiin.Meitä on jo muistaakseni 16 siinä.
Toivon sinun löytävän hyvän neurologin ja sitä kautta saisit apua.
On tässä elämässä rajoitteita,mutta niiden kanssa oppii elämään.
Kaunista syksyä sinulle...kaikke hyvää.
Terv.chiari nainen 40
kiva kuulla etten ole asian kanssa yksin. Lääkäri sanoi laittavansa minulle magneettikuvaukseen lähetteen ensi tilassa jotta asiasta oltaisiin ajan tasalla. Kiitos vastanneille, ja se on totta että kaikkeen tottuu, mutta mieluummin tietenkin terve. Opiskelen opettajaksi ja tämän kanssa kärsiminen ei kaiken kouluhomman keskellä ole kivaa...
Mukavaa syksyä kaikille!