Näitähän on liikenteessä melko paljon... VW:n konehan kestää, mutta miten on auto muuten? Olen suunnitellut hankkia farmarina jonkun -97 vuoden auton. Pyynnit liikkuu 6000 euron molemmilla puolilla. Käyttökokemuksia?
Felicia diesel
1.9d
3827
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ostin viime vuoden puolella kyseisen auton, tosin en farmaria. Nyt on kilometrejä takana itsellä 20000 ja mittarissa reilut 100 000. Yhtään varsinaista suurempaa vikaa ei ole ilmennyt. Ainoat pikku jutut jotka vaatii huomiota on olleet 1) Lämmityslaitteen puhallin vikisee pienillä nopeuksilla, korjaus: n. 4 kk välein puhaltimen moottorin laakereihin crc:tä, 2) oikea takaikkuna tahtoo itsekseen valua sen verran että jää raolleen noin 5 mm. Tämän kyllä kuulee maantiellä ja huomaa viimeistään pesussa! Niin ja nyt iskunvaimentimet alkaa olla vaihtokunnossa.
Kulutus on maantiellä ollut sellaista 5,0-5,3 l/100 km luokkaa. Talvella ei ollut minkäänlaisia ongelmia ja ainakin -25 asteen pakkasesta lähti ongelmitta käyntiin ilman lohkolämmitintä.
Kaikenkaikkiaan erittäin tyytyväinen autoon. Suosittelen!
Voin myös suositella. Olen ajanu ko. autolla reilun vuoden ja 35tkm ja mitään isompia murheita autossa ei ole ollut. Mittarissa nyt 205tkm. Talvellakaan ei ole ollut mitään ongelmia. Aika meluisa peli bensa-autoon tottuneelle, mutta siihenkin tottuu kyllä. Kulutus pätkäajossa ja kaupungissa n.6l ja maantiellä 5-5.5 kuten edellä jo mainittiin. Varaosat muuten melko edullisia. Aika huoleton peli kaiken kaikkiaan, varmasti tuon 6000e arvoinen.
Näin arvelinkin. Perusdieseliä hakiessa varmaan hinta/käyttöarvosuhteeltaan hyvä peli. Arvokin luulisi säilyvän kohtuullisesti, koska on jo pudonnut kolmas osaan.
Katselin muuten saksassa noita 1.9d farkkuja, ja ovat siinä 2000-3500€ sielläkin, eli samoissa kuin pari vuotta vanhemmat 1.9td Golfit. Täällä kuitenkin golfit alkavat vasta 8000€ ylöspäin..