Vesimies on

maailman rikkain

4

3343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • outojuttu

      Jäin avioeroni jälkeen täysin tyhjän päälle (mikä ei harmittanut, kun siitä "vikatikistä" pääsin). Tänä päivänä omistan ihanan kodin, minulla on oma yritys ja se rakkaus, jota en koskaan miehiltä saanut... sen annan lapsilleni ja kenties joskus lasten lapsilleni. Miehillä ei enää ole sijaa elämässäni muussa roolissa kuin keskustelukumppanina/ystävinä, ovatkin muuten paljon parempia kavereina kuin naiset, katkeruutta en tunne. Selvennyksenä, olen hetero ja alaisteni mielestä rento ja hauska ihminen. Seuraa toki olisi löytynyt, mutta en ole katunut ja jos kohdalle osuu oikea, niin en ole mikään ikäloppu vielä. Joitakin läheisiä "vaivaa" yksineloni niin ankarasti, että joka kissanristiäisiin on roudattu joku seuralainen, tosi outoa. Olenkin alkanut välttämään näitä paritusiltoja. Mieluummin raskaan työviikon päätteeksi rentoudun omissa oloissani, otan lasin viiniä ja laitan soimaan hyvää musaa, saatan soittaa muutaman puhelun ystävilleni. Ravit on intohimoni, siellä käy kunnon tyyppejä ja sinne minäkin menen, jos aika antaa myöten.
      Muuten...mikään ei minun mieltäni kummastuta niin paljoa kuin se, että lähes kaikki tuntemani naiset antavat miehen määrätä parisuhteessa kaikesta talouteen liittyvistä asioista. Minä tukehtuisin, jos minun pitäisi kysyä mieheltä, että saanko ottaa sinun autosi, kun kauppakassi painaa helvetisti ja vettä tulee kaatamalla. Kun on oma, niin ei tarvitse lupia kysellä. En kehu, koska tämä elintaso on vaatinut minulta niin suuren työmäärän, että harva mies pystyy samaan. Mennä saa ja tulla, miten tahtoo, eikä kukaan narise, jos kesän aikana tulikin vyötärölle yksi pelastusrengas lisää. Hoitelen sitä pois parasta aikaa, mutta vain omaksi ilokseni ja terveyteni ylläpitämiseksi. Pitäkää itsekkäänä, jos haluatte, mutta lasten mielestä ainakin olen maailman paras mutsi.
      PS. Antaa kaikkien kukkien kukkia.. En minä haluaisi, että kaikki olisivat kuten minä, vaan jokaisesta löytyy "se jokin".

      • symppisveskari

        On myös OPRAH, maailman rikkaimpia naisia, joka on itse omalla työllään raivannut tiensä.


      • itsensänäköistä elämää

        yksi vesimies-lohikäärme, joka mieluiten tulee omillaan toimeen. Itsenäisyyden ja oman itsensä näköisen elämän sain rakennettua eron jälkeen. Itsekunnioitus ja -arvostus - sekä sen myötä luonnollisesti muidenkin kunnioittaminen - kasvoivat ja pääsivät kukoistamaan. Lapset ja rakkaus tärkeintä. Ei voi itsestään ammentaa muille, jos ei pidä omista arvoista ja arvostuksesta huolta. Kenenkään en enää anna huonosti itseäni kohdella. Tämä nykyinen hyväni lankeaa muillekin; läheisilleni ja lapsilleni. Olen onnellinen ja toiveikas tulevan suhteen. Kaikki on kuitenkin hyvin ja oikein, täydellistä, tässä hetkessä. Itse valitsen vapaasti ja kannan vastuuni. Muita en syyttele, enkä katkeraksi suostu. Elämä maistuu hyvälle. Olen kiitollinen siitä, miten asiat kehitytivät: kieroon ei kannata kasvaa muita tyydyttääkseen. peilistä saa näkyä ja loistaa omat kasvot - sieluun asti.

        Ei ole tullut vielä miessuhdetta, enkä "huonoa" huolikaan. "Jos ei paremmasta tiedä, kelpaa huonompikin". Olen löytänyt oman itseni ja viihdyn näin. Mitään ovia en kuitenkaan sulje. Kuljen avoimin mielin ja jos helmi eteen sattuu, olen valmis jatkamaan yhteistä matkaa: kaksi itsenäistä yksilöä, vierekkäin, toisiaan tukien, yhteinen päämäärä ja rakkaus.


    • Finxxs

      Maailman suurin elintasokuilu on Yhdysvaltain ja Meksikon välillä.

      Rahat keskittyvät harvoille rikkaille, kun taas valtaosa Meksikon väestössä elää äärimmäisessä köyhyydessä. Väestö on yksinkertaista ja oppimatonta. Siksi vallanhimoisten on helppoa kusettaa heitä.

      Ihailetko todellakin tuota sikanaamaista ja ahnetta miestä?
      Missä näet sen "henkisyyden" ?

      Ja sinä olet tyypillinen pokkuroija.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1718
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1462
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1326
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1173
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1058
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1029
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      216
      848
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      763
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      728
    Aihe