TOIMINIMELLÄ TOIMIMINEN

kannattaako??

Mieheni on tässä miettinyt toiminimen perustamista. Tekee tällähetkellä töitä vieraalla (palkkatyö), jota olisi myös mahdollista tehdä toiminimellä.

Ollaan tutkittu nyt vähän tuota toiminimi asiaa ja heräsi muutama kysymys.

ELI:

1.Mitä kuluja pitää ottaa huomioon, jos tekee töitä itsenäisenä yrittäjänä toiminimellä?

2.Minne ja miten usein tuo alv maksetaan, vai maksaako sen suoraan työntilaaja?

3.Millainen vakuutus kannattaa ottaa?
(tällähetkellä on voimassa oleva tapaturma- ja henkivakuutus)

4.Mitä muita kuluja tuloista on? Ennakkovero? YEL?
Ja paljonko nuo ovat?

5.Mitä huonoja puolia on toiminimellä toimimisessa??

6.Mitä etuja/hyviä puolia on toiminimellä toimimisessa? Verrattuna esim. että tekisit samaa työtä palkkatyönä?

7.Onko alkuun mahdollista saada muuta tukea, kuin starttirahaa? Ei siis lainaa, vaan tukea jota ei tarvitse maksaa takaisin...

12

5904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valitettavasti

      ei kannata aloittaa minkäänlaista yritystoimintaa. Oma ehdotukseni on, että ensin ukko yrittäjäkurssille ja vasta sen jälkeen perustamaan omaa yritystä, jos vielä homma kiinnostaa. Starttirahaakaan tuskin saatte ilman yrittäjäkurssia.

    • Tmi Yrittäjä

      1. On maksettava vuosittainen yrittäjä tapaturmavakuutus n .600 E
      2. ALV maksetaan itse suoraan verottajalle. Älä pelkää ALVia, minkä enemmän maksat sen enemmän tienaat. ALV on kallis mutta reilu
      3. Vakuutukset varmaan riittää.
      4. YEL on hoidettava. Itselläni menee 400 E/kk. Mene vakuutusyhtiön konttoriin.
      5. Ennakkovero menee tulojen mukaan, kuten ALV.
      6. Huonot puolet: vastaat kaikesta myös omaisuudellasi.
      7. Hyvät puolet: Lähes täydellinen vapaus. Lompakossasi oleva satanen on sinun oma. Myös ilman kuittia kirjoitettu.
      8. Toiminimen perustaminen on niin halpaa että kaikkien kannattaisi tehdä tämä jos työura antaa myöten. Mutta jos olet rosvo niin jäät kiinni ennemmin tai myöhemmin. Asialliselle kaverille täydellinen yritysmuoto.

      Veroviranomaiset eivät liikaa kiusaa ainakaan Helsingissä.

      Ylipäänsä:suosittelen! Itse olen ollut 12 v. TMI-yrittäjänä. Töitä siinä kyllä on enkä päivääkään vaihtaisi pois.

      • tmi yrittäjä

        eli se tapaturmavakuutus ei ole pakollinen
        lakisääteinen on yel - eli se pitää maksaa.
        Alvit tilitetään suoraan verottajalle noin puolitoista kuukautta jälkeenpäin eli esim heinäkuu täytyy maksaa syyskuun puolvälissä.
        Se ei kirpaise, koska olet sen rahan asiakkaaltasi saanut ja sitten siitä vähennellyt omat alvillisten ostosi alvit ( siis yritystoimintaan liittyvät ja niitähän on)
        Ensimmäinen vuosi todennäköisesti menee jälkiverotuksella ja sitten verottaja lähettää sinulle ennakkoverolaput, joita makselet ajallaan.
        Yksinkertainen kirjanpito riittää - eli voit hyvin sen tehdä yksin.
        Vastuuvakuutus on hyvä olla olemassa - riippuen tietenkin alasta.
        Ja miksei niitä muitakin.
        Verottaja ainakin pääkaupunkiseudulla on erittäin ystävällinen ja avulias - eli palvelu pelaa, joten sitä puolta ei tarvitse pelätä vaan ihan rohkeasti kysellä, jos jotain on.
        Saattavat soitella itsekin, jos on hämminkiä, mutta ainakin itselle ovat aina kääntänet omat alkuvaiheen möhlinkini itselleni suotuisaksi - eli avustaneet todella paljon.
        Huonot puolet:
        Tjaah - yrittäjän epävaramat tilanteet ja tulevaisuudet, jotka pystyy kääntämän itselle eduksi - jotkut saavat vain enemmän virtaa jos näyttää huonosti menevän.
        Pari ensimmäistä vuotta kun pystyy pitämän itsensä toiminnassa, niin jatko on helpompaa ja vakaampaa, suurin osa pienyrityksistä kaatuu juuri noiden kahden ensimmäisen vuoden aikana.
        Hyvät puolet:
        Jeps - se vapaus.
        En itse enää palkolliseksi lähtisi. Kohta kymmenen vuottapienyrittäjyyttä takana.


      • Kannattaako??

        Jälkiverotuksesta vielä...
        Eli ensimmäisen vuoden tulojen selvitessä, verottajako tekee välkiverotuksen tarkkojen tulojen perusteella?

        Vai miten tuo homma menee?

        Sinne yrittäjäkurssille on aikomus mennä. Mutta näin vain etukäteen asioita mietimme ja pohdimme...


      • skatman
        Kannattaako?? kirjoitti:

        Jälkiverotuksesta vielä...
        Eli ensimmäisen vuoden tulojen selvitessä, verottajako tekee välkiverotuksen tarkkojen tulojen perusteella?

        Vai miten tuo homma menee?

        Sinne yrittäjäkurssille on aikomus mennä. Mutta näin vain etukäteen asioita mietimme ja pohdimme...

        Jälkiverotus tulee yleensä verotarkastuksen jälkeen, joten toivottavasti et päädy sille listalle.

        Ennakkoveroilla yritetään saada oikea summa veroja kerättyä pitkin vuotta. seuraavana vuonna sitten lasketaan veron määrä ja luetaan maksetut ennakot hyväksi. Ylijäämä palautetaan ja alijäämä peritään kuten palkansaajallakin (voit myös täydentää verojasi, kun tiedät lopullisen tuloksen ja veron määrän).

        Rekisteröityessäsi sinun on arvioitava vuoden tuln määrä, jota voi sitten tarkentaa myöhemmin ennakon muutoksella.


      • ammattikeskeyttäjä

        Älä pelkää ALVia, minkä enemmän maksat sen enemmän tienaat.
        no mutta tässähän kannattaakin alkaa yrittäjäksi.


    • ödlfgödlfkg

      Sano miehellesi, että jos hän perustaa firman, niin sinä lupaat, etä tuet häntä mutta et puutu firman asioihin. Lupaat olla kyselemättä turhia etkä painosta miestäsi, että eikö muka paremmin mee????

      Sen sijaan lupaat kertoa mielipiteesi jos kysytään ja lupaat olla kumppaninina jakamassa ajatuksia...

      Moni yrittäjäliitto kaatuu siitä että firman vittumainen pomo vaihdetaan vielä vittumaisempaan pomoon kotona....

      KYLLÄ! Tämä oli kärjistys!

      • Rouva Suorasuu

        Hatarat tiedot kysyjällä on. Suosittelen yrittäjäkurssia ja käyntiä TE-keskuksessa ja/tai uusyrityskeskuksessa.


      • tunnut
        Rouva Suorasuu kirjoitti:

        Hatarat tiedot kysyjällä on. Suosittelen yrittäjäkurssia ja käyntiä TE-keskuksessa ja/tai uusyrityskeskuksessa.

        olevan kaikkien asioista kiinnostunut.


    • Tmi Tmi

      Vastaan vähän vain näihin kolmeen kysymykseen, kun tuossa jo noita vastauksia on tullut muihin. Olen ollut pari vuotta toiminimellä eräänlaisena konsulttina.

      5.Mitä huonoja puolia on toiminimellä toimimisessa??

      - Se, että edes kesäaikaan ei voi laiskotella kuten palkkatöissä. ;) Lomalla saa laiskotella entiseen tapaan, mutta talven aikana on huolehdittava siitä, että kesällä voi olla jonkin aikaa ilman tuloja - vaikkei ole tuloja, menot eivät häviä mihinkään.
      - Jos toiminimi on jossain vaiheessa lopetettava, täytyy ensin säästää helkkaristi, jotta pystyy elämään karenssikuukausien yli. Jos toiminimi on lopetettava sen vuoksi, ettei se kannata, ei voi säästääkään, eli on hommattava hyvissä ajoin pyssy ja siihen täytettä - yrittäjää ei auta mäessä kukaan eikä mikään. Sinkkuyrittäjä on kaikkein pahimmassa tilanteessa.
      - Ennakkoverot ovat ilkeä juttu: ne pitää maksaa ennakkoon - vaikkei siis olisi vielä tienattu yhtään - ja niiden suuruus pitää arvata. Jos arvaa väärin, jossakin vaiheessa sattuu päähän, syystä tai toisesta. Aloitteleva yrittäjä on usein huono arvaaja, erityisesti minä olin, kun jouduin ryhtymään yrittäjäksi ihan yllättäen ja valmistautumatta.
      - Eläkevakuutusmaksut ovat täysin käsittämättömän korkeat.

      6.Mitä etuja/hyviä puolia on toiminimellä toimimisessa? Verrattuna esim. että tekisit samaa työtä palkkatyönä?

      Tein täsmälleen samaa työtä yli 15 vuotta kahdella eri työnantajalla, joten pystyn vertaamaan ihan tarkalleen asiainlaitoja:

      - Ennen tein 37,5 työtuntia viikossa palkkani eteen. Nyt ansaitsen saman 10 työtunnilla (tässä pitää kyllä sitten ottaa huomioon se kesäpalkan säästäminen), mutta tietysti teen enemmän.
      - Asiakkaan ja minun välissä ei enää ole ketään ottamassa palkkioista osaansa. Välikäsien katoaminen merkitsi myös sitä, että informaatio kulkee loistavasti minulta asiakkaalle ja takaisin; välillämme ei enää sotke ylimääräisiä "asiantuntijoita".
      - Omana pomonaan on mahtava olla. Pelottavaa se aluksi on, mutta kun siihen tottuu, alkaa paluu entiseen tuntua mahdottomalta.
      - Ei ole kollegoita eikä pomoja = työpaikkapolitisointia, toisten siivellä kulkemista ja kaiken maailman TYKY-päiviä, turhia höpökoulutuksia ja pikkujouluja ei tarvitse sietää.
      - Kaikki vastuu on omilla harteilla. Jos palkkatöissä on ollut taipumusta siihen, että tahtoo tehdä kaiken itse varmistaakseen halutut tulokset, todennäköisesti rakastaa vastuunkantoa yrittäjänä. Pitää tietysti olla ammatti-ihminen, joka kokemuksen kautta tietää osaavansa hommansa.

      7.Onko alkuun mahdollista saada muuta tukea, kuin starttirahaa? Ei siis lainaa, vaan tukea jota ei tarvitse maksaa takaisin...

      - Minä en saanut senttiäkään apua mistään. Starttirahaa tiedustelin, mutta työvoimatoimiston yritysneuvojat kertoivat yksissä tuumin, että sitäkään ei tipu, koska olin tyhmyyksissäni perustanut toiminimen ja aloittanut työt saman tien ilmoittautumatta ensin työttömäksi työnhakijaksi. Nyttemmin asiat ovat kuulemma hieman muuttuneet, mutta niistä pitää sitten olla mustaa valkoisella, mieluiten virkailijoiden allekirjoitusten kanssa.

      • Kannattaako??

        Kiitos kaikille vastanneille.

        Pikkuhilja alkaa asia hahmottua, vaikka sinne yrittäjäkurssillekin on tosiaan tarkoitus mennä.

        Itseänikin ihmetyttää suuresti tuo Yel-maksun suuruus...vähän kovalta tuntuu, joskin aloitteleva yrittäjä saa siitä alennusta.

        Jatkamme asian mietiskelyä...


    • OnneaSiltiJosUskaltaa

      Olen ollut 11 vuotta tmi yrittäjänä ja töitä on piisannut. Mitään yrittäjäkursseja en ole käynyt. Tilitoimisto hoitaa kirjanpitoni. Lakisääteiset ym maksut maksan mielelläni. Velkaa ei ole ,ei yrittämiseen liittyviä,eikä asunto/kulutusluottoja ollut enään moneen vuoteen. Firma pyörii tulorahoituksella ja ala jolla toimin on vähän kilpailtu,joten töitä riittää ja katteet on kohdillaan. En vaihtaisi tätä vapautta enään vieraalla palkkatyössä rehkimiseen. Joskus vaan joutuu urakoimaan voimavarojensa äärirajoilla,mutta tähän asti on selvitty ja osa vuodesta 3-4 kuukautta on sitten vapaata jolloin saa ladata akkuja ja tehdä mitä huvittaa. En suosittele lähtemään yrittäjäksi sellaiselle alalle missä on joka niemessä ja notkossa samanalan toimijoita,koska silloin idea on tuhoon tuomittu jollei ole todella expertti alallaan .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      122
      1701
    2. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      16
      1402
    3. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      329
      982
    4. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      61
      980
    5. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      81
      833
    6. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      66
      831
    7. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      1
      770
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      46
      741
    9. Kysyit firman bileissä..

      .. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta
      Ikävä
      9
      671
    10. Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin

      Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta
      Maailman menoa
      62
      658
    Aihe