Radion Kulttuuriuutisten haastattelussa uusi kulttuuriministeri kertoi, että lapsille on hyvää kotimaista elokuvatarjontaa, kuten "Muumi-peikko ja Heinähattu ja vilttitossu". On tietysti hyvä, että kulttuuriministeri on katsonut Muumipeikko-elokuvia, mutta eivät ne suinkaan ole kotimaista elokuvatuotantoa, vaan ne tehdään Japanissa. Ei näytä olevan edes perusasiat hallussa, lässyttää vaan joka välissä lapsista ja perheistä. Varmaan jos häneltä kysyttäisi Natosta tai Kioton ilmastosopimuksesta, hän rupeaisi varmaan puhumaan "lasten mielten suojelemisesta" ja perheiden tukemisesta. Surkea esitys!
Tanja Karpela töppäsi!
Terttu
9903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hihi hiih haha!
On se valtavaa olla, kun kevätaurinko paistaa ja lomat lähestyvät ja kaiken kukkuraksi Suomen Keskusta on maamme suurin puolue. :)
oli joskus historiassa.
"oli joskus historiassa. "
Ai? En ole kuullutkaan, että olisi käyty uusia vaaleja joissa virallinen kannatus yksiselitteisesti mitataan??
Ei entisen rattijuopon Tanjan tarvitse asioista perillä olla. Tanjalle riittää, että on entinen missi.
Huvitti Sexhibition messuilta näytetyssä videossa miten siellä Vuoden Lataus-palkinto jätettiin jakamatta, koska esimerkiksi Tanja on julistanut pornolle sodan. Samalla näytettiin Tanjasta kiimainen kuva missä hän haarat levällään on lähes alasti moottoripyörän selässä... Hieno kaksinaismoralisti ja pyrkyri!
Tanja puhui kyllä Röllistä eikä Muumista. Siis aivan hyvin pärjänneestä satuelokuvasta, jossa Peter Franzenin roolisuoritus oli mainio.
Taisi ministeri kuitenkin puhua Rölli-elokuvista.
Muumista on suomalaistakin elokuvaa. Ihan ooppera muodossakin. Etpä taida tuntea kulttuuria.
Terttu nyt muutenkin on katkeruudella kyllästetty rupsahtanut "terttu", joka on pudonnut jo aikoja sitten ja mätänimen on alkanut
ja hän purkaa raivonsa kauniiseen Karpelaan, josta tuntuu muodostuvan hallituksen tehokkain/ahkerin ministeri. :)
Ei siis kannata olla huolissaan Karpelan ja Jäätteenmäen taidoista, sitävastoin oikein todellista moitteensijaa voisi löytyä kokoomuksen
politiikan raskaansarjan edustajasta Häkämiehestä?
Raivoa en tunne lainkaan. Hieman huolta kyllä, siitä että pyrkyri-Tanja onnistuu sumuttamaan äänestäjiään hyvin rakennetulla julkisuuskuvalla. Merkillinen ilmiö, että jos kaunista ihmistä arvostelee tietojen ja taitojen puutteesta, tulee heti leimatuksi kateelliseksi. Onko silloinkin kateellinen, jos arvostelee ruman tietämättömyyttä? Vai mikä silloin on? Itse asiasta vielä, Kulttuuriuutisten toimittajakin oli haastatelleessaan huomannut Karpelan virheen, mutta koska Karpela oli myöntänyt kullekin toimittajalle vain 2 minuuttia aikaa haastatteluun, ei toimittaja siihen kyennyt puuttumaan. Tämäkin on laskelmointia Tanjalta, ennen on tuntitolkulla ollut haastateltavana ja kuvattavana, nyt ei päästä toimittajia esittämään kiusallisia kysymyksiä, jotka paljastaisivat kulttuuriministerin tietojen ja taitojen ohuuden. Karpelallahan menee valtaosa ajasta ja energiasta julkisuuskuvansa hallitsemiseen, ei suinkaan itse asioiden hoitamiseen. Hän vain haluaa antaa julkisuudessa sellaisen kuvan, että hän hoitaa asioita.
No sittenhän se tulee aivan luonnostaan :))