Helmihyasenteissä jo

lehtiä

Istutin vuosi sitten helmihyasenttejä pitkin kukkapenkkejä ja keväällä olikin runsaat kukinnot. Joitakin kasvisiirtoja tehdessä huomasin, että sipulit olivat tehneet paljon sivusipuleita, 10-20 kpl. En kuitenkaan tehnyt niille mitään. Hurjaa lisääntymistä!

Nyt ovat alkaneet työntää vihreitä lehtiä, jo 10-15 senttiä pitkiä. Onko niiden ajoitus vähän pielessä? Eikös lehdet tule keväällä ennen kukintaa? Saanko ensi keväänä mitään ihasteltavaa?

2

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viime vuodelta

      Istutin viime syksynä suuren määrän kukkasipuleita, joukossa mm. helmihyasinttia. Kun syksy sitten oli niin lämmin kuin oli, alkoivat ne nousta maasta, kasvoivat monen monta senttiä, lehteä siis. Oletin että nyt saan heittää sitten hyvästit koko lajille. Sinne jäivät lumen alle talven tultua vihreät lehdet, osan ehti syödä kyllä pihalla vierailevat rusakot. Vaan sieltä ne kyllä keväällä kasvoivat ihan komeasti ja kukkivat!

    • tekivät

      tuon saman minulle viime syksynä eka kerran. Keväällä edelleen virkeitä, mutta kukkia ei tullut. Nyt ei onneksi vielä ole näkynyt maanpäällistä kasvustoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3612
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3375
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2641
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2328
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1829
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1719
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      182
      1698
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1417
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1297
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1118
    Aihe