Asumme vuonna -88 rakennetussa paritalossa, joka lämpiää suoralla sähköllä eli siis sähköpattereilla. Patterit ovat myös 80 -luvun lopulta. Kysyisinkin, kumpi on energiansäästön kannalta kannattavampi investointi, ilmalämpöpumpun asentaminen vai patterien uusiminen? Onko uuden ja 20 v vanhan samantehoisen sähköpatterin välillä isokin ero sähkönkulutuksessa?
Ilmalämpöpumppu vai patterit?
8
9901
Vastaukset
- muuta
ILP.
Lämpöpatterien vaihdolla ei juurikaan säästöä tule.
Poikkeuksen tekevät ne patterit, joiden termostaatit ovat rikki.
Ne saattavat olla käynnissä milloin sattuu ja hukata siten energiaa.
Mutta nykypatterit ovat ehkä hieman mukavampia käytössä, niiden pintalämpötila ei ole ihan niin kuuma kuin vanhoilla ohuilla listoilla.
Öljytäytteinen patteri on mukavampi.
Oikeaan paikkaan ammattimiehen laittama ILP oikein säädettynä ja käytettynä säästää. - säästöä
Ehdottomasti molemmat ! Ensiksi suosittelen lämmittimien vaihdon nykyaíkaisiin elektronisilla termostaateilla varustettuihin lämmittimiin. Makuasia on sitten ovatko ns. kuivia vai näitä kalliimpia nestetäyttöisiä. Energiankulutus on kúitenkin sama.Sitten jos rahaa on niin lisäksi lämpöpumppu jolla säästät lämmittäessä mutta kulutat viilentäessä, tosin asumismukavuus kasvaa.
- jepjepjep
Minulla oli sama homma edessä vm. -82 ok-talossa. Sähköpatterit olivat vanhat, ilman mitään öljytäytteitä yms. ja termostaatit olivat pattereissa kiinni. Ostin kuitenkin ensin ilmalämpöpumpun ja sain sen sijoitettua keskeiselle paikalle eteiseen. Viime talvi elettiin pelkän ILP:n turvin. Kovimmilla pakkasilla (yli 20 astetta) laitoin sähkötaulusta normaalit patterit päälle. Noita päiviä ei kovin montaa ollut.
Omalla kohdallani päätös oli oikea. ILP pitää koko talon lämpöisenä ja jopa tasaisemmin kuin sähköpatterit ovat koskaan pitäneet. Toki tuohon vaikuttaa, että löysin sisäyksikölle hyvän paikan ja laitteen termostaatti on kaukosäätimessä ja myös hyvällä paikalla. Nyt en enää harkitsekaan sähköpatterien uusimista, sillä niiden käyttö jää 10-15 vuorokauteen koko vuoden aikana. - htjjoi
Patterien vaihdolla tuskin paljoa energiaa säästät ja vaihtokustannukset ovat kovat. Ilpin myötä patterien käyttökin jää vähälle joten itse ainakin hankkisin ilpin tuossa tilanteessa.
- -molemmat-
Ei nuo ole vaihtoehtoja toisilleen. Hommaa ilp ja pidä vanhat patterit. Uusi niitä sitte tarvittaessa, kun ja jos pimenevät.
Samantehoinen patteri, olipa se sitten uusi tai 20 vuotta vanha kuluttaa aivan saman veran. (siis esim. 1000 w 20 vuotta sitten = 1000 w tänään) Et siis säästä patterien uusimisella yhtään mitään.- Anonyymi
Termostaattien uusimisella voi säästää, patterit on vakiokamaa.
Kysyisin mökin lämmityksestä ensi talvena. Normaalisti on ollut lämpöpumppu päällä, alin lämpö 16 astetta. Vai olisiko halvepaa laittaa patterit esim 5-7 asteeseen? Siis kumpi tulee edullisemmaksi?
- Anonyymi
Taitaa olla aika se ja sama. ILP tuottaa tyyliin 3-4 kWh lämpöä kuluttaessaan 1 kWh sähköä, mutta 16 °C sisälämmön ylläpito taitaa syödä 3-4x määrän lämpöä verrattuan 5-7 °C
Onhan ulkoilman keskilämpötila 5 °C ja talvellakin (nykyään) vain pari astetta pakkasella (aina ei sisätäkään) ts lämpötilaero ulkoilmaan on aika pieni, jos tällä 5-7 °C asetuksella mennään.
Tilanne muuttuu vähän, jos syksyllä pyritään pitämään sisälämpötila korkeampana kuin ulkolämpötila. 5 asetuksella ei taida patterit olla päällä ennen joulukuuta, kun ulkolämpötila voi huidella lähempänä 10 °C. Tänä aikana on sitten sisällä yhtä kosteaakin kuin ulkona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis4377469Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai946166Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse1855866Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j2085652Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r354511Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi914368Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s343654Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1163590Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan673588HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok853530