Mutta vain entisessä DDR:ssä...
Lipponen on
Valtiomies...
8295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kolumnissaan Lipponen irvailee, että Hautalan johdolla asetettaisiin pikaisesti totuuskomissio, jonka varapuheenjohtajana toimisi Keskisuomalaisen päätoimittaja Erkki Laatikainen ja jäseneksi kutsuttaisiin professori Olli Mäenpää. Komissio kävisi läpi Tiitisen listan ja Supon arkistot, pyytäisi lausunnot Alma Medialta ja tilaisi näytöt iltapäivälehtien kaunatoimituksilta. Alpo Rusi voisi Lipposen mielestä merkitä epäiltyjen kotiovet ja hautakivet.
Lipponen kirjoittaa, että tämän jälkeen Töölönlahdelle pystytettäisiin giljotiini ja päiden pudottua hipit marssisivat Hietaniemeen ruumiita potkimaan.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/43107.shtml
Katselin aamulla Sauli Niinistön esiintymistä MTV3:n Huomenta Suomessa ja täytyy sanoa, että eipä voisi upeampaa poliittista toimijaa olla Suomessa. Sauli Niinistö on yksi hienoimmista poliitikoista Suomessa, jota arvostan korkealle. Niinistön toiminnassa ei näy valtapolitiikka, vaan aito politiikka.
Niinistön käsitys politiikasta on oikea. Tänäänkin Niinistö pohti syvällisesti talouden ongelmatilanteita ja samalla osoitti avoimuutensa Tiitisen listan osalta. Niinistö ei ole Lipponen. Niinistö toi hyvin esille sen, että kansakunnalla on oikeus tietää historiansa. Niinistö oli tätä mieltä jo presidentinvaaleissa. Johdonmukainen linja on siis säilynyt.
kännystä pahemman kerran. Tuon tekstin jälkeen lienee tuskin kenellekään epäselvää, kenen nimi listoilta ainakin löytyy.
menettelyähän näilläkin palstakirjoitteluilla ajetaan takaa. Lipponen vain on koonnut yhteen "kansan" tahdon. Onneksi se on Lipposen osalta vain irvailua. Nämä kirjoittelijat ovat tosissaan. Järkyttävää.
Missä on arvokkuus ja kunnioitus toisia ihmisiä kohtaan?
ja veitikoita!
Lipposen teksti on joka tapauksessa asiatonta.
Entisellä valtapoliitikolla pitäisi olla enemmän järkeä päässään. - Mutta öykkäri mikä öykkäri. Sehän hän on aina ollut.
Kyllä nuo tunnetaan.