Ex-puhemies Paavo Lipposella kyllä petti pahemmman kerran arvostelukyky Turun Sanomien kolumnissaan.Ihmettelen kuinka Turun Sanomat suostui julkaisemaan kyseisen kolumnin Tiitisen-listaan liittyen.
Ihmettelen
Lipposta ja lehteä
3171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
aivan s--tanasti törkeätä luettavaa.
Todellä typerä ja lapsellinen veto mieheltä, jota pitäisi muka pitää valtiomiehenä.
Yhä enemmän vain vahvistuu käsitys siitä, että poliittisten johtajiemme käskyttämä Supo salailee listaa siitä syystä johtuen, että listalla on joku "iso kala", jonka nimen ja henkilöllisyyden ei toivota tulevan julki.
Lipposen harjoittama kynäily on isku vasten demokratian ja kansanvallan perusperiaatteita. Voidaksemme luottaa poliittisiin päättäjiimme, meidän täytyisi ensin saada varmuus siitä, että he eivät kuulu niihin politikonalkuihin, jotka jo nuoruudessaan myivät itsensä vieraille tiedustelupalveluille. -Suomen vahingoksi ja ulkovaltojen eduksi.
Tällaisessa tilanteessa tarvitaan suoraa henkistä selkärankaa ja avoimmuutta. Mitä pidemmälle listyoja salaillaan, sen epäuskottavammaksi suomalainen politikointi muodostuu. Usko demokratian ja kansanvallan toteutumiseen voidaan palauttaa vain avaamalla Supon kassakaapin Stasi- ja KGB-jäsenluettelot.
Itseasiassa, Heidi Hautalan ajama idea Totuuskomissiosta on todella hyvä. Puolueeton totuuskomissio tutkisi itse kunkin poliitikon tekemiset, ja antaisi myös syylliselle itselleen mahdollisuuden selitellä tai pyytää julkisesti anteeksi pahoja tekosiaan.
Rehellisen ja nuhteettoman poliitikon ei tarvitse pelätä poliittisen lähihistoriamme mutakasan tonkimista. Lipponenkin voi siis huoletta kannattaa Totuuskomission perustamista tai Stasi/KGB-jäsenluettelojen ja -seurantaraporttien tuomista julkisuuteen.