TIETOVISA

KYSYMYS 1MONTAKO VALOSAPELIA ON OLLUT OBIWANILLA




2KUKA ON VALITTU SW HENKILÖISTÄ





3KUKA ON DOOKUN MESTARI
8859
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

1. 5


2. Anakin Skywalker


3. Yoda

Äänestä
  • on väärin tai mistä helevetistä minä tiiän

    Äänestä

  • tietovisa kirjoitti:

    on väärin tai mistä helevetistä minä tiiän

    Eli et ole nähnyt leffaa tai et muista niitä ?
    Siinähän on sitten haastetta katsoa kaikki 6. Star Wars leffaa kiireen vilkkaan.

    Äänestä

1.niin paljon ettei kukaan osaa laskea 2.minä 3.kaikki

Äänestä

1. Obi-Wanilla on ollut vain yx valomiekks ja se on sininen
2. Anakin Skywalker mut siit tulee Darth-Maul
3. Dookua opetti joko Yoda tai Qui-Qon Jinn

Äänestä

1) 1

2) Luke Skywalker

3) Yoda (Jedimaster) and Darth Sidious (Sithmaster)

Äänestä
  • 1. ((6)) (1)-> Obi-Wanin aloittaessa koulutuksensa hän käytti lyhyen aikaa Jedien antamaa sapelia, mutta vain siihen asti kunnes oppi rakentamaan omansa (2). Siitä asti kun Obi-Wan rakensi ensimmäisen oman valosapelinsa (jossa sininen terä) on hänellä ollut se EP ykköseen saakka, jolloin hän menetti sen taistelussaan Darth Maulia vastaan. Miekka putosi huoltokuiluun, minkä jälkeen Obi-Wan sai haltuunsa kaatuneen mestarinsa Qui-Gon Jinnin vihreäteräisen sapelin (3). Episodi kakkosessa Obi-Wanilla ainakin vaikuttaisi olevan jälleen uusi miekka, sillä sen terä on taas sininen ja mallikin on erinäköinen (4). Tämän jälkeen Obi-Wan menettää miekkansa kaksi kertaa Geonosiksella ja saa (tai rakentaa) kummankin kerran jälkeen uuden kappaleen. Ensimmäisen kerran kun se takavarikoidaan häneltä Tyranuksen vangitessa hänet. Häntä pelastamaan saapuvat jedit antavat tässä välissä Obi-Wanille uuden sapelin (5). Toisen kerran taistellessaan Tyranusta/Dookua vastaan ja vaikka hänen miekkansa säilyykin ehjänä loppuun asti rakentaa Obi-Wan silti uuden sapelin heti Geonosiksen taistelun jälkeen (6) ja se on hänellä läpi kloonisotien ja Episodi kolmosen aina siihen asti kun hän viimeisen kerran kohtaa Anakinin Kuolemantähdellä.

    2. (Anakin Skywalker) Tämä mainitaan monessa kohdassa uutta trilogiaa ja George Lucas on itse myös vahvistanut että Anakin on "The Chosen One".

    3. (Yoda) Jedinä ollessaan tämä Kreivinkin arvonimeä kantanut herrasmies tunnettiin nimellä Dooku, joten luonnollisesti oletin että kysymyksellä viitattiin valoisaa puolta palvelevaan Dookuun, jonka mestari oli Yoda. Samalla analogialla Darth Sidious pitäisi paikkansa, mikäli kysymys olisi ollut kuka on Darth Tyranuksen, eli Sithiksi kääntyneen Dookun mestari.

    Äänestä

  • KyleKatarn1987 kirjoitti:

    1. ((6)) (1)-> Obi-Wanin aloittaessa koulutuksensa hän käytti lyhyen aikaa Jedien antamaa sapelia, mutta vain siihen asti kunnes oppi rakentamaan omansa (2). Siitä asti kun Obi-Wan rakensi ensimmäisen oman valosapelinsa (jossa sininen terä) on hänellä ollut se EP ykköseen saakka, jolloin hän menetti sen taistelussaan Darth Maulia vastaan. Miekka putosi huoltokuiluun, minkä jälkeen Obi-Wan sai haltuunsa kaatuneen mestarinsa Qui-Gon Jinnin vihreäteräisen sapelin (3). Episodi kakkosessa Obi-Wanilla ainakin vaikuttaisi olevan jälleen uusi miekka, sillä sen terä on taas sininen ja mallikin on erinäköinen (4). Tämän jälkeen Obi-Wan menettää miekkansa kaksi kertaa Geonosiksella ja saa (tai rakentaa) kummankin kerran jälkeen uuden kappaleen. Ensimmäisen kerran kun se takavarikoidaan häneltä Tyranuksen vangitessa hänet. Häntä pelastamaan saapuvat jedit antavat tässä välissä Obi-Wanille uuden sapelin (5). Toisen kerran taistellessaan Tyranusta/Dookua vastaan ja vaikka hänen miekkansa säilyykin ehjänä loppuun asti rakentaa Obi-Wan silti uuden sapelin heti Geonosiksen taistelun jälkeen (6) ja se on hänellä läpi kloonisotien ja Episodi kolmosen aina siihen asti kun hän viimeisen kerran kohtaa Anakinin Kuolemantähdellä.

    2. (Anakin Skywalker) Tämä mainitaan monessa kohdassa uutta trilogiaa ja George Lucas on itse myös vahvistanut että Anakin on "The Chosen One".

    3. (Yoda) Jedinä ollessaan tämä Kreivinkin arvonimeä kantanut herrasmies tunnettiin nimellä Dooku, joten luonnollisesti oletin että kysymyksellä viitattiin valoisaa puolta palvelevaan Dookuun, jonka mestari oli Yoda. Samalla analogialla Darth Sidious pitäisi paikkansa, mikäli kysymys olisi ollut kuka on Darth Tyranuksen, eli Sithiksi kääntyneen Dookun mestari.

    korjaus eikä selvennys, koska alunperinhän vastasin viisi, vaikka oikea määrä olikin kuusi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


T.IETOVISA kirjoitti:

KYSYMYS 1MONTAKO VALOSAPELIA ON OLLUT OBIWANILLA




2KUKA ON VALITTU SW HENKILÖISTÄ





3KUKA ON DOOKUN MESTARI

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu