Jos katselee yli viisikymppistä miestä ”sillä silmällä”, on kaiketi viisasta ottaa huomioon sekin mahdollisuus, että hänellä saattaa olla ongelmia mieskuntonsa kanssa. Miten tällainen mies kokemuksesi mukaan toimii, riittääkö hänellä rohkeus suhteen aloittamiseen ongelmasta huolimatta vai vetäytyykö hän pois? Yksilökohtaista luonnollisesti, mutta kysyn kuitenkin.
Entä miten nainen voi tyydyttää miehen, jolla ei ole erektiota (mutta haluja on)? Mies pystyy varmasti halutessaan tyydyttämään naisen tässäkin tapauksessa, mutta miten toisinpäin?
Entä miten nainen voi tyydyttää miehen, jolla ei ole erektiota (mutta haluja on)? Mies pystyy varmasti halutessaan tyydyttämään naisen tässäkin tapauksessa, mutta miten toisinpäin?
Vastaukset 3
Vanhimmat
että kysymykseni olivat vaikeita, tyhmiä tai sopimattomia.
Ehkä joku mies, jota asia koskee, haluaisi kuitenkin kommentoida?
Jokaisella miehellä mieskunto heikkenee 40. ikävuoden jälkeen. Korostan, ihan jokaisella. Toisilla hitaasti, jolloin ongelmia ilmaantuu vasta 6-kymppisenä tai myöhemmin. Mutta ongelmia voi ilmetä jo 50-vuoden korvissa. Ei kenenkään pitöisi odottaakaan, että 50 ikäinen on potenssiltaan samanlainen kuin 25-vuotias. Niin se elämä vaan kulkee. Mies voi nauttia seksistä heikollakin erektiolla tai jopa täysin ilman erektiota. Penis on tuntoherkkä ja se aistii mielihyvää muullakin tavoin kuin yhdynnässä. Miehen voi tyydyttää myös käsin, suulla, kiihottavalla kosketuksella, fantasioilla, läheisyydellä ja hellyydellä. Näitä kaikkia voi käyttää myös samanaikaisesti. Elämä ja mieskunto ei ole samaa kuin erekio.
Jukka
Niin juuri Tiedonhaluinenkin ajattelee, että tämä on elämää. Ei kuitenkaan ole aikaisempaa kokemusta asiasta, joten on hieman epävarma olo. Miehille kun asia tuntuu usein olevan kova pala. Siksi sitä miettii, että miten nainen voi ilmaista miehelle, ettei kiinnostus tällaiseen mahdolliseen ongelmaan kaadu. Rehellisesti tunnustan etten myöskään tiennyt missä määrin mies nauttii seksistä, mikäli toivoa erektiosta ei ole, vai kokeeko sen kenties ahdistavaksi. Joten kiitos vastauksesta tyhmään kysymykseeni.