Todennäköisyys

millä viikoilla?
Millä viikoilla on mahdollista kaksosten selvitä?
Minulla viikkoja 25 ja minä joudun luultavasti sairaalaan loppuajaksi kun sanottiin ultrassa että kaksoseni voi tulla minä hetkenä hyvänsä sieltä ulos :(
Olisi kiva tietää miten pitkälle minun pitäisi päästä että lapsillani on mahdollisuus selvitä?
21063
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ylipäänsä voi sanoa, että ennuste on huonompi jos ennenaikaisen syntymän syy on vaikkapa kasvuhidastuma esim. äidistä johtuvista syistä (useimmiten varhainen raskausmyrkytys). Myös ennenaikainen vedenmeno ja siihen liittyvä nouseva tulehdus huonontavat ennustetta. Jos kyseessä on kohdunkaulan pitämättömyys, ennuste on parempi. Myös lapsettomuushoidolla alkunsa saaneiden kaksosten ennuste on huonompi kuin spontaanissa kaksosraskaudessa.

Raskauden kesto ja syntymäpaino syntymähetkellä vaikuttavat merkittävästi lasten ennusteeseen.

Englantilaisen tutkimuksen mukaan 27 viikolla syntyneistä 500-749 grammaisista selvisi 55% mutta 1250-1499 g painaneista jo 80%.

Yhden ranskalaisen vuodelta 2002 olevan aineiston mukaan 24-28 raskausviikoilla syntyneistä 34 % kuoli. Alle 700 gr syntymäpainoltaan olleista selvisi 42 % vs. yli 900 grammaisista 83%. Psykomotorinen kehitys näillä ennenaikaisilla 2 vuoden iässä oli normaalia 52%:lla, kohtalaisesti vammautuneita oli 20% ja vaikeasti vammautuneita 8 %.

Jokainen gramma ja viikko on siis tarpeen!

Äänestä

Itse jouduin jäämään sairaslomalle rv 20, kun ultrassa todettiin kohdunkaulan lyhentyneen roimasti. Meinasivat ottaa osastolle lepäämään, mutta sain kuitenkin lähteä kotiin kun asun aika lähellä sairaalaa. Lääkäri määräsi totaallista lepoa. Vessassa ja suihkussa sain käydä. Oli se aika järkytys! Lääkäri sanoi tuolloin, että jos vauvat lähtisivät nyt syntymään, mitään ei olisi tehtävissä ennen rv 24.

Nyt olen ollut kotona ja rv 24 6. Varovasti on otettava edelleen mutta alkujärkytys on mennyt jo onneksi ohi. Kohdunkaulani tilannetta seurattiin viikon välein äitipolilla. Näyttää siltä, että tilanne rauhoittui heti kun vaan malttaa olla paikallaan, eikä stressaa turhista. Nyt "normaalit kontrollit" 2vko:n välein äitipolilla.

Tsemppiä ja jaksamista! Muista ottaa rennosti. Itse olen kääntänyt katseeni pölypunkeilta ja kaikelta muulta "turhalta". Onneksi on mies joka on kasvanut tilanteeseen loistavasti. (Entinen sohvaperuna :) )

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaksosten selvitä kirjoitti:

millä viikoilla?
Millä viikoilla on mahdollista kaksosten selvitä?
Minulla viikkoja 25 ja minä joudun luultavasti sairaalaan loppuajaksi kun sanottiin ultrassa että kaksoseni voi tulla minä hetkenä hyvänsä sieltä ulos :(
Olisi kiva tietää miten pitkälle minun pitäisi päästä että lapsillani on mahdollisuus selvitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu