Purutupakka eli mälli

Oolofi

Saakohan mistäänpäin Suomen maata purutupakkia eli vanhaa kunnon MÄLLIÄ jota punaniska kullankaivajat pureskelivat vielä 40-luvun Suomessakin.

Ainakaan kahdessa tupakkakaupassa sitä ei myyty ollenkaan, joista kävin kysäisemässä viime viikolla. Marketeista ja kioskeista nyt on turha kysyäkkään.

9

4949

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsenäisyyden ja kaiken muu...

      EU maissa kiellettyä myydä nuuskaa, purutupakkaa, mälliä tmms.... Kumma juttu jos eivät tupakkakaupoissa sulle sitä kertoneet

      • marlboroman...,

        Kerroppa miksi muissa euroopan maissa myydään nuuskaa suomea lukuunottamatta?

        Sä valehtelet.


    • hei säkö sitä haluut

      mä myyn desin 22 €uro osta pois?? oiss Vand Diannia tarjolla sovitaan osoite niin lähetys onnistuu mun pojat lähettää ovelle asti.

    • Nuori_Eläkeläinen

      Kertokaa mistä voi ostaa mällitupakkaa? 2017 ?!!!

      • Mällisuu

        Monista EU-maista. Täysin sallittua EU:ssa vaikka joku tuossa kovasti väitti omia arvailujaan.


    • röökinarkkari

      Uusi tupakkalaki kieltää vihdoin tämän myynnin suomessa, en kyllä tiedä onko kielto jo voimassa, jos ei ole niin tupakkakaupoista voi vielä löytää tai sitten ei, koska ei tätä välttämättä myydä muutenkaan kun kukaan ei käytä... sen verran järkeä suomalaisilla on sentään että tätä paskaa eivät käytä.

      • Anonyymi

        vihdoinkin tupakkanazi


    • Se on kuulemma kielletty vuonna 2016. Miksi se on kielletty? Kun eihän sitä kukaan ole käyttänytkään?

      • Anonyymi

        mä käytän edelleenkin.
        venäjältä tulee rekalla


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      51
      2357
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      95
      2075
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      96
      2044
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1917
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1781
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      524
      1667
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      7
      1580
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      50
      1397
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      41
      1343
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      75
      1319
    Aihe