Ostin viikko sitten 6 neontetraa, 5 kirsikkabarbia ja 2 partamonnia, kaupassa sanottiin että voin hakea jonkin ajan kuluttua niiden kaveriksi taistelukalan, mutta olen kuullut että esim. barbit nyppii niiden eviä... eli se ei taidakkaan tulla polskimaan meidän akvaarioon. Onko toista taistelukalan tyylistä lajia joka menestyisi näiden kalojen kanssa? tai voisiko sinne lisätä viellä jokin pikkukala parven? akvaarioni on 80l ja veden lämpö 26´c.
Sopiiko...
5
313
Vastaukset
- Rihma
Oletko kypsytellyt veden?
Jollet, ja akvaario on vastaperustettu, voivat kalasi pian saada nitriittimyrkytyksen.
Hanki nitraatti- ja nitriittitestit ja lue näitä linkkejä avuksi;
http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=67551
Ensinnäkin, neontetrat eivät käy taistelukalan kanssa yksiin, sillä vaativat viileämpää vettä kuin taistis. Neontetrojen lämpötilan pitäisi pysyä alle 26, mieluummin 24-25 astetta.
Toisekseen, jos olet kuullut kirsikoiden nyppivän taistiksen eviä ja pelkäät niin tapahtuvat sielläkin, älä ota moista riskiä.
Ilman taistelukalaa neonit ja kirsikkabarbit käyvät yhteen.
Partiksista sinun tulee luopua, sillä niiden allaskokosuositus on yli 100-litraa eli kasvavat altaaseesi liian isoiksi.
Palauta partikset kauppaan ja vaadi tilalle vaikkapa katinkultamonneja, jotka menevät viileämmässäkin vedessä.
Noin pieneen altaaseen ei kannata hankkia enää kolmatta parvea, vaan tyytyä neoneihin ja kirsikoihin. Neonterojen määrää voit kyllä lisätä 10-15, kirsikoille voi tulla ahdasta, jos koiraita on paljon ja lisäät parvikokoa(koiraat on niitä kirkkaampia).
Samoin pohjalle, jos siellä on hienoa hiekkaa, mahtuu hyvin partisten TILALLE piikkisilmiä muutama-kolme. - fish KING
Kardinaalit kun on vaatimuksiltaa samantapaiset kuin taistolla, tosin niitä ei kannata taistojen kanssa laittaa samaan akvaan sillä kardinaalit saattaa nyppiä koiras taistojen pyrstöt, miksei natujenkin.
Toki oon nähnyt taiston antavan kyytiä kardinaaleillekin.
Taiston kanssa hyvä vaihtoehto on punatetra! Itse kokeiltuna todenneena...
Rihmakin taisi noista partiksista mainita, poistoon kunhan ovat sulla vuoden olleet, kasvavat aivan liian suureksi tuon kokoiseen akvaarioon ja kitukasvattaminen saisi olla laissa kielletty.- tattaroo
siis punatetra
- tattaroo
sopiiko ounatetra kultakalojen kanssa?
- ;))
Punatetra? Punatetra on aika pieni täysikasvuisten kultsien joukkoon ja lämmötkään ei ihan yksiin käy (punan lämmöissä kultsilla hiki). Kultakalalle ennemminkin lajiakvaario on se oikea ratkaisu, ja litroja tietenkin vähintään sen 500.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3151715Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751264Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831247- 1331126
- 48813
- 57804
- 74789
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro117767- 48760
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60706