Miksi

minä vaan...

heppani nuolee maata (kuivaa multaa yms.) Vitamiinin puutostako?

3

3180

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maalaisponi

      Hevonen nuolee maata kun sillä on puute kivennäisistä, joskus voi olla puute myös kalkista jos on kovin fosforipitoinen ruokinta. Yleensä kuitenkin hivenaineista(kivennäiset).

    • agrologi

      maan ja outojenesineiden nuolemista ja huulilla höpläämistä kutsutaan pica oireiksi.

      Oireille voi olla monta syytä. Yleisimmin ne johtuu hivenaineiden puutteesta. Millaista kivennäistä hevosesi syö nyt? Jos hevosen kivennäinen on yksipuolinen tai kivennäisruokinta on laiminlyöty, hanki sille monipuolista yleiskivennäistä, Esim. Black-horsen kivennäinen tai lehmille tarkoitettu Pihatto-Melli (erinomainen hinta-laatusuhde hevoselle). Anna parin ensimmäisen viikon ajan tupla-annos säkin annosteluohjeeseen nähden, sen jälkeen palaa normaaliannokseen.

      Toinen syy maan nuolemiseen voi olla kuidun puute. Hevonen ei saa ruuistaan tarpeeksi kuitua ja näin pureskelun tarve ei täyty ja hevonen etsii jotain syötäväksi kelpaavaa, paremman puutteessa vaikka maa kelpaa. Korjaa tilanne lisäämällä hevosen ruokintaan enemmän heinää ja mahdollisesti jopa olkea (ja vähentämällä kauraa ja muita väkirehuja, jotta hevonen ei liho) Lisäksi voit tuoda tarhaan kaluttaviksi puun runkoja tai vahvoja oksia (koivut ja kuuset ovat parhaita). Voit myös siirtää hevosen nurmipohjaiseen tarhaan, jolloin pureskelun tarve täyttyy lyhyttä nurmea kalutessa.

      Kolmas mahdollinen syy on, että hevonen on stressaantunut ja purkaa stressiään häiriökäyttäytymisenä eli syömällä maata. Tällöin yritä poista stressin syyt (luo säntillinen päiväohjelma, keksi hevoselle tekemistä, tarkista hevosen tarkaverit (ulkoileeko yksin, kiusaako joku, onko hevosesi tarhaporukan pomo, joka ei haluaisi olla sitä, onko naapuritarhassa erittäin dominoiva hevonen jota omasi pelkää). Vie tarhaan virikkeitä esim. olkia tai heinää syötäväksi, puunrunkoja kaluttavaksi, stressi pallo. Jos mahdollista siirrä hevonen nurmipohjaiseen tarhaan. Nurmipohjaisessa tarhassa aika kuluu hyvin syysruohoa pureskellen.

      • Minä vaan..

        Kiitos


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      89
      4501
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      20
      2827
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2694
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1886
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1756
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      128
      1549
    7. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      152
      1540
    8. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      111
      1481
    9. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      282
      1419
    10. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      94
      1370
    Aihe