Kotkan valtuuston pitäisi ottaa kantaa mm. kaupunginlakimies Ruonalan valheelliseen muistioon ja Kervisestä väsättyyn perättömään listaan ja terveystietojen väärinkäyttämiseen!
Miten asia saatetaan kaupunginvaltuuston käsittelyyn?
Miten asia saatetaan kaupunginvaltuuston käsittelyyn?
Vastaukset 44
Vanhimmat
löydy yhtään kunnallispolitiikkoa joka uskaltaisi tuoda ko. asian valtuuston käsittelyyn. Eli jos ei löydy ketään tarpeeksi, kaupungin virkamiesten juonitteluun kyrpiintynyttä kuntalaista,juttu painuu aikaamyöten unhon suohon.
selvittää pitäis,ilmiselviä laittomuuksia,pakko on jotenkin käsitellä joskus! ei tarvitse kuin yhden valtuutetun joka lähtee ajamaan asiaa kunnolla kunnallisaloitteella ja hoitaa asian myös loppuun niin varmasti käsitellään !
Miten valtuusto voi tehdä suuria ja kauaskantoisia päätöksiä kun se ei pysty oikaisemaan näin yksinkertaista asiaa!
Voiskohan joku viisas sanoa miksi tätä Kerviselle tehtyä vääryyttä ei haluta oikaista?
jotenkin kummassa kaikki tuntuu olevan sitä mieltä, että kervinen on täysin syytön tähän tilanteeseen. tiedätkö varmasti mitä kervinen virassaan on puuhannut? itse en tiedä, mutta suhtaudun kuitenkin tietyllä varauksella myös kervisen puheisiin.
vähän tarkemmin,kellä on näyttöä kotkan kaupungin,viranhaltijoihin ym ym,kuten tiedetään kotkan kaupungin miehet/naiset vs,ja onhan hänellä näyttöä siitä et on oikeassa,ja näyttöä siitäkin kuinka valheellista ja ala-arvoista on kaupungin toimet,ja sit sinä vielä ihmettelet.ennenmin uskon kervistä kun näitä jonnin joutavia rahan tuhlareita,ja mitään saamattomia suoja työ paikoissaan olevia henkilöitä.
No nyt täällä jo kirjoitellaan Kervisen virasta! Älkää kirjoitelko kun ette tiedä!
Kervinen oli työsopimussuhteinen työntekijä, joka oli erityistarkkailussa ja leimattiin pötypuheilla ja sai poliittiset potkut! Siinä kaikki!
museotoimen johtaja jumalan armosta, mutta pointti on siinä ettet sinä tiedä yhtään enempää siitä mitä oikeasti on tapahtunut kuin minäkään. kyllähän juttu haisee ja kauas, mutta on aivan turhaa kenenkään muun kuin asian osaisten spekuloida asialla ennenkuin siihen on tullut jokin päätös. harvoin jokin yhteisö kääntyy aivan huvikseen oman yhteisönsä jotakin tiettyä yksilöä vastaan, joten sanonpahan vaan, että kuka sen tietää mistä tämä vyyhti on saanut alkunsa ja onko kervinen ollut täysin sivustakatsojana silloin. toki irtisanominen, yksityisten asiakirjojen käyttäminen ja muu mitä kaupunki on tehnyt on jo selviö, että on toimittu rankasti väärin ja vastoin lakeja, mutta mikä on se syy, joka on johtanut kaupungin tällaiseen typeryyteen, koska en oikein jaksa uskoa, että kaupunki lähtisi tietoisesti rikkomaan lainsäädäntöä huvin vuoksi.
toivon kuitenkin että kervinen todetaan syyttömäksi tähän asiaan ja kaupunki joutuu korvaamaan kaiken tästä koituvan maksun ja etenkin kervisen terveydentilan heikkenemisen, joka kaiketi on ainakin osittain johtunut juuri tästä jutusta?
"mutta mikä on se syy, joka on johtanut kaupungin tällaiseen typeryyteen, koska en oikein jaksa uskoa, että kaupunki lähtisi tietoisesti rikkomaan lainsäädäntöä huvin vuoksi."
tästähän just on kyse, asia pitää vaan selvittää mut eihän se selviä jos valtuutetut rupee vaan kyykkimään!
Jotakuinkin, mutta miksi nimimerkillä?
Virkamiesten pitäisi muistaa, että tosiasioiden tunnustamisessa ei ole mitään hävettävää.
ketään julistaa syylliseksi mihinkään ennenkuin asia on loppuunkäsitelty. suurin osa täällä on kuitenkin valmiita lynkkaamaan puolet kaupungin virkamiehistä ja valtuutetuista, koska olettavat heidän olevan yksin syyllisiä tähän tilanteeseen. pitäisi ajatella enemmän järjellä kuin tunteelle ja nojautua tosiasioihin, joita tosin tässä tapauksessa ei taida kovinkaan moni tietää.
kun on hyvä tilaisuus,mä vartun sun versioos!
en tiedä ja tuskin tiedät sinäkään, mutta kovin moni on täällä lynkkausmielellä tietämättä yhtään mitään muuta asiasta kuin mitä kervinen kertoo.
harmittaa vaan kaikki provot mitä susta tänne heitellään! onneks olet kirjoittanut sivustollesi niin hyvin jolloin näitten keskustelujen jälkeenkään ei jää eppäselvää mitä kaikkee sulle on tehty!
Mistä tiedät ettei kukaan valtuutettu reagoi, seuraava valtuuston kokous on 17.9. Palaappa asiaan tuon kokouspäivän jälkeen.
Kervinen kirjoittaa vain hänelle itselleen edulliset asiat ja vaikenee mm.työstä kieltäytymisestä, se siitä totuuden torvesta.
selitellään jälkikäteen työpaikansiirtoa kun jääty kiinni kymmenistä väärennöksistä, siinä just näkyy tää kaupungin logikkaa eli kun jääny rysän päältä alkaa hillittömien peitetarinoitten kerronta ja jälkiviisaus, mut onneks edes yksi kotkan irtisanominen pöyhitään kunnolla julkisuudessa!
Tuo viimeisin työtäkieltäytyminen alkaa jo naurattamaan, seuraavaksi Kervinen on varmaa nähty perskännissä museon katolla huutelemassa rivouksia...joten eiköhän taas aleta hilaamaan äijää oikeuteen kunnianloukkauksista ja ties mistä?
Niin...katsotaan vaan AK:n sivuilta totuus nimettyjen viranhaltijoiden ja valtuustossa ja lautakunnissa istuvien kuntalaisten edustajien toimista.
Kun olisi oikeasti pitänyt tehdä jotain päätöksiä vastoin viranhaltijoiden kantaa,on todettu kumileimasimen tavoin ettei anna aihetta toiminpiteisiin .
Vaikkakin näyttää tässä AK:N casessa olevan aihetta toiminpiteisiin.
Lehditön pitäisi myöskin pitäytyä puolueettomana. Joukkovoimalla ja sokealla uskolla viranhaltijoiden oikeassa olemiseen(Jokunen poikkeus Askon mukaan kuitenkin on,) näyttää kuitenkin olevan yksilön oikeudesta ja rehellisyydestä huolimatta valta tässä kolmen K:n kunnassa.
Annahan tulla sitten tietoa kun tunnut niin hyvin olevasi asioista perillä????Jos tiedät totuuden niin vastaa omalla nimelläsi. (No ei tartte laita vaan nimimerkki), teletiedoistahan voidaan tarkistaa jos kirjoittelet pötypuheita. Tositteet esiin...
jupakat siellä Kotkassa. Aika sen näytti. Kyllä aina tere maalaisjärki mukamasten kirjaviisaat voittaa. Ihanhan tässä tulee ylpeäksi oman kaupunkimme valtuutetuista. Suoria ja viisaita ihmisiä. Paitsi että sen sonnin voisivat hävittää tuolta rannasta. Muusta ei meillä täällä ole oikein kiistaa ollutkaan.Aika pienet murheet meillä, eikö?
lääkäriinkin täällä pääsee aina kun haluaa. Vähän täytyy odottaa, mutta aina pääsee!!!!
Miksi kotkan valtuuston täytyy ottaaa kantaa Haminalaisen asukkaan valitteluun. Kotka vois antaa kaikille Haminalaisille kenkää ja työllistää Kotkalaisia. Pysyis veroeurot Kotkassa.
Hamina kun haluaa olla oma valtakunta muutenkin.
Nythän on kyse erittäin vakavasta asiasta. etkös ymmärrä mitä Kotkan viranhaltijat ovat puuhastelleet työntekijöiden oikeuksia vastaan, suorastaan sortaneet esimerkiksi tätä Kervistä! Ja muitakin työntekijöitä asiassa on ei yksin Kervinen!
Ei pitäis puolustella enään yhtään näitä virkanaisten valheellisia toimia, niin että ketähän valtuusto palvelee??
tarvii haminaa ja pyhtäätä et se selviäis talouskurimuksesta,tervetuloo maksajaksi koko kymenlaakso,kotkassa osataan valuutanpyöritys!
etkö tampio tajuu yhtään mistä kyse, miks valitat tänne jos sul ei niinku säteile, sä viserrät samaa skeidaa mitä kotkansaari pullollaan!
Kaupungin pyristely totuutta vastaan on uskomatonta!
Valtuuston jäsenet tietävät ison ongelman, mutta eivät rohkene ryhtyä toimenpiteisiin!
Eihän kaupunki voi olla väärässä. Tästähän noiden Kotkan kaupungin paskahousujen ajatusmalli lähtee.
Ihmeteltävää riittää lehdistön puoleltakin, mutta jos ajatellaan journalismin perusteita edes vähänkin, niin luulisi kunnon toimittajia hävettävän Kymen Sanomissa!
dorka etkös tajuu ettei kymarille ole tullut lupaa kirjoitteluun!
laajennan tietoisuuttasi, nimittäin suomessa on varmaan 50 lenteä, joiden levikki kattaa koko maan kymärin kotkan sijaan.
lehtenä julkaista kaikki tämä virkamiesten harjoittama paskatunkio puolueettomasti eikä vaan tuomita sitä joka itsepuolustukseksi yrittää asioitansa selvityttää!
kuin muuri tästä jutusta kun Kervinen arvostelee sivuillaan lehden politikointia! Kymari ei tule kirjoittamaan kervistä koskevassa jutussa negatiiviset asiat kervisestä, virkamiesten väärinkäytökset eivät lehteen mahdu!
Kervinen sai potkut! Tämän jälkeen museotoimenjohtaja Karppinen joutui lähtemään eläkkeelle ja perään Lintunen pakeni Imatralle!
Sitten jäi Kelperg kiinni valepsykologina toimimisesta....ja sitä rataa....kuka seuraavana?
Juttu toisaan ei haise vaan lemuaa, vaan valtuusto ei haista mitään vai?
Itse joudun seuraamaan naapurissa asuvaa valtuutettua ja täytyy sanoa, että ei tuon tyyppiset ihmiset haista mitään. Noille pitää MÄÄRÄTÄ kädestä pitäen MITÄ NAPPIA MILLOINKIN PAINETAAN! Ihan pimeetä sakkia, tosin mahtavat luulot itsestään!
Jokaisella kunnanvaltuutetulla on mahdollisuus viedä haluamansa asia kaupunginvaltuuston käsittelyyn vaikkapa kunnallisaloitteena. Aloitteen allekirjoittaja voi pyytää muilta valtuutetuilta tukea ja viedä asia valtuuston käsiteltäväksi ja mikäli asiassa ei olla yksimielisiä, suoritetaan äänestys!
Elikkä tässä tapauksessa kaupunginvaltuusto äänestäisi mahdollisesti siitä, hyväksytäänkö Kervisen vahingonkorvausvaatimus ja vaatimuksen perustelut, jotka tulevatkin jo pääosin ilmi aloittajan viestistä.
Miksei vääryyttä oikaista, täällä keskustellaan vaan muotoseikoista ikään kuin pääongelma olisi miten vääryyksiä ei tarvitsisi oikaista!
Sanokaas oikeesti miksei näin vakavaa ja selvää asiaa haluta selvittää ja oikaista?
kervisen vahingonkorvausvaatimus ohjataan todennäköisesti kasurisen johtamamaan kaupunginhallitukseen ja siellä entinen sairaanhoitaja tekee ehkä tiusasen kanssa selkoa kervisen lääkäritiedoista ja antanee oman giagnoosin ja lähettää kerviselle laskun!
musta lista laitetaan pöytälaatikkoon!
ne kymmenet kerviselle keksityt varotukset töiden laiminlyönneistä annetaan ehkä paaterolle ohjeeksi!
ruonalan valheellinen muistio saatetaan lähettää häkämiehelle tarkistettavaksi!
päätös on yksimielinen eikä taatusti anna aihetta muihin toimenpiteisiin!
nerokasta eikö totta!
Kaupunginhallitus käsittelee asiaa ja miettiikö saiskos mitenkään Kerviselle syytettä kunnianloukkauksesta hehe he...
Kotkan käräjätuomari Helenius päätti Kervisen irtisanomisen perusteiksi hänen "asemaansa nähden kohtuuttoman oikeusturvakeinojen käytön".
Varoitus kaupungin työntekijöille!
Älkää käyttäkö oikeusturvakeinoja itsenne puolustamiseen!
maassa kun ei
eipä vaan oikaista vääryyttä kun pahantekijöitä suojellaa, itse lakimies valmistelee asian silleen ettei kukaan käsittelis AK,sta tehtailtuja perättömiä lausuntoja!
Kotkan laki ei kosketa virkamiehiä eikä politiikan eliittiä, tutkimatta jätetään!
olla tilattuja ja päätös vaan yhden tuomarin mielipide enemmistön puolesta!
Maksakaa korvaukset Kerviselle kun vaatimuksen perustelut ovat selvästi olemassa, maksakaa ettei homma pitkity.
Maksakaa ajoissa, ettei lasku pääse kasvamaan ja lopettakaa virkamiesten suojelu.
Selvittäkää virkamiesten vastuut, se on nyt jo koko kaupungin etu.
Päättäkää, toimikaa!
kervisen juttu liian iso nöyryytys kaupungille, asiaa ei selvitetä vaikka minkälainen maanjäristys tulisi, Kasurinen-Ruonalako antaneet tuon kuninkaallisen käskyn !