led-valohoito???

tiedotonn

Netissä on paljonkin artikkeleita punaisen-sinisen-led-valon aknea hoitavista ja bakteereja tappavista ominaisuuksista. Eli ei ole mitään tekemistä uv:n kanssa, aivan vaaratonta värillistä valoa. mm. täällä myydään itsehoitoon lamppua:
http://www.dermalogix.net/acne/

Onko joku kuullut asiasta Suomessa?

4

11268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?#?#?#
    • spede123

      Joo mä ostin tällaisen laitteen ulkomailta vähän aikaa sitten. Ainakin mulla näyttäisi toimivan kyseinen hoitomenetelmä. Itse ostin beauty skinin ja tilasin sen Englannista.


      Tosiaankin sinisen valon pitäisi vähentää bakteereita vähän samalla tavalla kuin bp:n eli bakteerit eivät pysty elämään hapettuneessa ympäristössä. Punainen valo auttaa sitten ihon paranemisessa... Jossakin tutkimuksessa tämä hoitomenetelmä toimi paremmin kuin bp, mutta osaanottajia taisi olla ainoastaan vähän yli sata... Tällä valohoitomenetelmällä ei ole haittavaikutuksia lainkaan ja pitkällä tähtäimellä kyseinen hoito tulee halvemmaksi verrattuna päivittäiseen bpn käyttöön. Kerta investointi on kuitenkin aika kallis. Mun laite maksoi n 250 euroa.. Muiden laitteiden hinnat saattavat olla lähes 500 euroakin..

      Mun akne on tosiaan vähentynyt runsaasti nyt viime aikoina. Olen käyttänyt sebamedia aamulla, jonka jälkeen otan 15 minuutin valohoidon ja illalla sitten saatan käyttää basironia. Tämän lisäksi olen alkanut syömään terveellisesti. Vihreää teetä aamuisin ja iltaisin rooibos teetä. Kerran päivässä teen yleensä fetasalaatin, johon pistän oliiviöljyä. Tämän lisäksi vedän pari sinkki tablettia. Olen yrittänyt myös lopettaa kokonaan limun ja karkkien syömisen. Niin ja sen lisäksi välillä otan maitohappobakteeri valmisteita, kuten actimelia..

    • Roni K

      Hei,

      olen kärsinyt aknesta puolet elämästäni. Käynyt iholääkärillä kymmeniä kertoja, kokeillut vuosien mittaa kaikkea mitä pystyy eri kosmetologihoidoista ruokavalioihin, syönyt myös eri lääkkeitä. 15 vuoden aikan olen löytänyt ainoastaan kaksi oikeasti auttavaa hoitoa:

      toinen on roaccutane lääkekuuri ja toinen led-valohoito.

      Roaccutane kuurien jälkeenkin ihoni taipuu herkästi akneen ja olen ylläpitänyt hyviä tuloksia led-kasvohoidoilla. Omistan nykyisin kotikäyttöön tarkoitetun valon , löytyy huuto.netistä led-kasvovalo nimellä. Suosittelen.

    • Anonyymi

      Lisää kokemuksia?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      92
      1403
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      184
      1370
    3. 76
      1155
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      89
      1096
    5. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      82
      951
    6. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      945
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      38
      912
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      865
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      61
      835
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      5
      831
    Aihe