Onko muilla kävellessä lantionseudulla kipuja?? Minulla vasen lonkka/pakara tms. ihan jumissa ja kävellessä sattuu ja muutenkin jalkaa käytettäessä, esim. asennonvaihdot yöllä, jne. Onko mikään auttanut??
lonkka/pakarakipuja
rv24
61043
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
issias kipuja ne varmaankin on, siihen ei oikeen auta mikään /mitää. voit uitnekin yrittää nkkua tyyny jalkojen välissä, siinä polvien kohdalla. minua ainakin auttoi. nyt ei kuitenkaan aua enään mikään kun synnytys näin lähellä ...
eikä issias.
Elikkä johtuu lantion löystymisestä jollon monesti tuo iskias hermo joutuu puristuksiin ja sit koskee.
Iskias hermo kulkee alaselästä aina nilkkaan asti mutta yleisintä kipu on tosiaan pakarassa/reidessä.
Mulla on ollut sama homma jo monta viikkoa. Välillä on monta hyvää päivää/yötä, että takapuoleen ja reiteen ei satu. Mutta sitten on niitä päiviä/öitä, kun kaikki sattuu.
Olen yrittänyt vain käydä lenkillä. Olen huomannut, että jalat ja selkä vetristyvät, kun yrittää lenkkeillä - vaikka ihan hitaastikin. Myös venyttely lenkin jälkeen on auttanut, jos on vain pystynyt sen tekemään, ettei ole sattunut liikaa.
Töissä istuminen päivisin ei tee todellakaan hyvää. Ja olenkin päättänyt, että jos kipu yltyy pahaksi, niin haen saikkua! Saanpahan sitten lenkkeillä ja venytellä vaikka koko päivän.
Tsemppiä! :)
ensin alku raskaudesta viikolla 8 paha selkä kramppi ja nyt uusi viikolla 20, ei niin paha. sen jälkeen ollut aivan kuin tuota iskias vaivaa, mutta lääkäri tuumas ettei yleensä näin nuorella se voi olla iskias,ikää 22v.kamalaa kun ei pysty nukkuu kun kolmessa eri asennossa (korkeintaan!) ja sattuu kun kävelee jne. ei kärsi edes venyttää :(
lääkäri puhunu sulle ihan höpöjä. mulla on 7 vuotta sitten todettu selässä vika joka aiheuttaa iskias kipua ja olin sillon 13v.!!
Eli voi olla nuorella ja lähes kaikki kärsii jonkinlaisesta iskias kivusta raskauden aikana! Varsinkin jos on lantionlöystymistä paljon.
Kävelyä kävelyä ja kävelyä suosittelen!! Sekä varovaista selän venyttelyä, reisien venyttely harvoin auttaa kun se jumi kuitenkin monesti selässä on. Myös erillaiset kyykistelyt (selkäseinää vasten ja siitä liu'uttamalla ihan alas kyykkyyn asti niin että kantapäät pysyy maassa etc.) auttaa monesti.
Myös sauna ja sellanen lämmitettävä ryynipussi voipi auttaa.
on tuo iskiasvaiva ollut joka raskaudessa, tässä viimeisimmässä pahimpana. Ole ollut raskausviikkolta 13 sairaslomalla, ja olen synnytykseen asti. Onneksi vaiva yleensä jää sinne synnärille. Mulla nimenomaan kyykistely ja kumartelu on pahimmat kivun aiheuttajat.