Eli kyseessä 26 vuotias myyttinen pelinrakentaja hyv'll' syötöllä ja TSI 150k. Paljon irtoaisi?
Paljon irtoaa myyttisestä pelinrakentajasta?
Lolzzz
2276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pelaajan myyntihintaan vaikuttaa se kuinka kannattava hän on suhteessa ostohintaan palkkaan. Lisäksi tärkeä tekijä on hänen ikänsä. 26v. kaveri omaa käytännössä maksimissaan 5-7 kautta peliuraa. Kun mennään pidemmälle 30 ikävuoden puolelle on loukkaantumisten aiheiuttamat poissaolot jo niin pitkiä, ettei kaveri ole palkkansa väärti suhteessa riskiin loukkaantua (Tai siis parantua loukkaantumisesta, itse mahdollisuuteen loukkaantua ikä ei vaikuta).
Jos TSI on 150K tarkoittaa se että palkka on myös yhtälailla huikea. Käytännössä tämä tarkoittaa että joukkueita, joilla on varaa pitää tällaista miestä on jokseenkin vähän (suhteessa kokonaisjoukkuemassaan) ja kun markkinoilla koko ajan kasvaa vaan lisää ja lisää näinkin kovia pelimiehiä, ei heidän kysyntänsä suhteessa tarjontaan ole riittävä, jotta hänestä saisi paljoa rahaa. Arvokkaimmillaan pelurit taitavat olla silloin kun heidän TSI:sä liikkuu 30K:n ja 50K:n välimaastossa. Vastaavasti myynti TSI:stä parhaita taitavat olla 10K - 30K miehet. ..ja kaikki tietysti ikään suhteutettuina.
Käytännön myyntien osalta näyttää erittäin vahvasti siltä, että eniten rahaa saa miehistä joita voi käyttää mahdollisimman moneen.
Erittäin hyvä ja arvokas pelimies olisi minun kirjassani esim:
Ikä 27 (tai alempi)
Hyökkäys Unohtumaton
Syöttö Hyvä (tai parempi)
Kokemus Kelvollinen (tai parempi)
Johtajuus Hyvä.
=> "Kunnon pelimies Valkku kamaa"
Tämmöinen mies olisi arvoltaan nopealla arviolla n. 2M tai vähän alle. TSI:ksi arvioisin noin 50K Tähtiä kentällä ehkä jotain 5-7. Palkkaa hän puolestaan vetäisi ehkä jotain 40K / vk.
Mutta kaiken realiteetin nimissä; A, minä en ole mikään guru, B pelailen vähän turhan reilusti "mutulla" itse toisinaan ja tärkein C, olen tällä haavaa hieman maistissa ;)
Mutta tsemppiä ja sitkeyttä, niistä on pienet managerit tehty.
Tossa alotuksessa ei mainittu palkkaa, mutta olettaisin että hyvä jos saat yhtään mitään siitä. Noita on niin paljon ja hyvin harvalla on edes varaa pitää tollasta joukkueessaan.