Kortisonin lopettaminen

Lopetin tällä viikolla monivuotisen kortisonin käytön (en toki yhtä äkkiä, vaan lääkettä on vähennetty vuoden ajana pikkuhiljaa). Söin siis vielä alkuviikosta 2,5mg kortisonia ja nyt on mennyt muutama päivä ilman. Tänä aamuna herättyäni naamani punoittaa ja minulla on syherö-tyyppisiä näppyjä.

Tämä varmaankin johtuu kortisonista. Lopetinkohan sittenkin liian nopeasti? Kuinka pitäisi menetellä jatkossa? Otin nyt 5mg tabletin, ja katson auttaisiko asiaa. Harmi, kun on viikonloppua niin ei voi kysyä lääkäriltäkään.

Jospa joku osaisi kertoa oman kokemuksensa asiasta.
31438
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hei!
En osaa vastata tähän sun kysymykseen mutta osaisitko vastat mun? Vaikuttiko kortisoni sulla nukkumiseen, mä en ole saanut nukuttua kunnolla sen jälkeen kun aloitin kortisonin ja saan ravata vessassa yöllä vähintään neljä kertaa yössä?

Äänestä
  • Minulla loppui tuo ihottuma, kun aloitin taas kortisonin. Sitä ei saisi lopettaa noin nopeasti, vaikka olisi pienikin annos. Etenkin kun on käyttänyt lääkettä vuosia. Nyt yritän taas jossain vaiheessa uutta lopetusta, mutta hyvin hitaasti.

    Minulle kortisoni on aiheuttanut unettomuutta vain korkeilla 20-50mg annoksilla. Muutoin en ole huomannut sivuoireita. Vessassa täytyy käydä usein yöllä, sitä en ole ajatellut kortisonista johtuvaksi. Eihän sitä tiedä, vaikka johtuisikin siitä....

    Äänestä

  • Terve vierailija!
    Olen huomannut pätkittäistä unta, jos otan kortisonin klo kuuden jälkeen, (ilta annoksen).
    Ja vessassa olen saanut juosta myös yöllä olen juonut paljon tai en.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oireita?? kirjoitti:

Lopetin tällä viikolla monivuotisen kortisonin käytön (en toki yhtä äkkiä, vaan lääkettä on vähennetty vuoden ajana pikkuhiljaa). Söin siis vielä alkuviikosta 2,5mg kortisonia ja nyt on mennyt muutama päivä ilman. Tänä aamuna herättyäni naamani punoittaa ja minulla on syherö-tyyppisiä näppyjä.

Tämä varmaankin johtuu kortisonista. Lopetinkohan sittenkin liian nopeasti? Kuinka pitäisi menetellä jatkossa? Otin nyt 5mg tabletin, ja katson auttaisiko asiaa. Harmi, kun on viikonloppua niin ei voi kysyä lääkäriltäkään.

Jospa joku osaisi kertoa oman kokemuksensa asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu