Espoon Taloyhtiöverkot Laajakaista

Tiedustelen

Kiinteistöni remontin jälkeen olisi tarjolla Espoon Taloyhtiöverkon kotiliittymä yhteydellä 8M/1M 34,90 e/kk.

Mainostavat itseään nopeaksi:

"KAUPUNGIN NOPEIN LAAJAKAISTA
Taloyhtiön tiloihin asennettu laajakaistaverkko on aina nopeampi kuin puhelinoperaattorin henkilökohtainen nettiliittymä. Kiinteistön ATK- tai puhelinverkossa tieto liikkuu erittäin nopeasti, koska kaapelien pituus on vain 10m - 200m. Huoneistokohtainen nopeus on valitusta teknologiasta riippuen 24-100Mbit/s."

Mutta tarjottu maximi vain 8 megaa. Taloyhtiö on hillittömän kokoinen. Käyttäjiä varmaan satoja.

Mietin vain kannattaako tuota nyt hankkia pelikäyttöön, sun muuhun vaativaan, kun yhteyden kuormaa hillitsee kiinteistön palomuuri?

Pelkään pahinta, että pingit jenkkilään huitovat jossain 250ms ja yhteys takkuilee varsinaisen siirtonopeuden jäädessä alle 400 kt/s.

Jos jollain nyt tuntemusta tuollaisesta taloyhtiö-ethernetverkosta ja sen toimivuudesta, niin olisin kiitollinen tiedoista.

3

1888

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyv asiakas, muttei kauaa

      Jos et ole vielä tilannut niin pysy kaukana. Meidän talonyhtiö meni ja vaihtoi tähän. Sen jälkeen ei olekkaan paljon kotona netissä viihdytty. Miksi? No;

      - Yhteyden nopeus on parhaimmillaan noin 1Mbps ADSL luokkaa. Ja tämä on keskellä yötä kun kukaan ei käytä tuota

      - Mainostavat että "palvelimien pito sallittua". Joo, on mutta koska liittymässä on kaksinkertainen NAT, ei tästä ole paljon iloa.

      - Asiakaspalveluun lähetettyihin viesteihin ei ole vastattu

      Jos tästä ***kasta hakee hyviä puolia niin tuleepahan nuoruusvuodet mieleen, kun olin aikanaan ekoja Elisa ADSL asiakkaita tällä alueella. Yhtiöllä ihan samanlainen HV-asenne, nopeus on kaukana luvatusta ja teknisesti täysin luokaton yhteys (TCP yhteys katkeilee pitkillä siirroilla etc).

    • Toimivuutta kaipaava

      Jos kyseisen firman toiminnot tökkii niin ei voi muuta odottaa tuotteista ja palveluistakaan. Kannattaa ottaa hieman suuremman ja luotettavamman yrityksen kautta vastaavat palvelut - ei "mies ja koira" -firmasta.

      Linjaa voivat (ehkä) mainostaa nopeaksi mutta eivät omaa yritystään.

      • saanut jo tarpeeksi

        Täällä yksi , joka on myös EspoonTaloyhtiöverkkojen asiakas . Tälläkin hetkellä tätä kirjoitettaessa mokkulalla liikenteessä . ETV:llä ei ole minkäänlaista päivystystä . Hyvin usein yhteydet menevät poikki viikonlopuksi , jolloin ketään ei tavoita ETV:ltä . Joululahjaksi antavat varmasti toimimattoman yhteyden .

        Kun ETV:lle soittaa , he sanovat vian olevan täällä . Huonot ja vanhat kaapelit kuulemma . En suosittele , ja otankin seuraavassa yhtiökokouksessa asian esiin .

        Maksaa pitää , mutta ei yhteyttä / palvelua / päivystystä . Mihin tuollaisen firman stragedia perustuu ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      95
      3761
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      50
      3115
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3027
    4. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      2855
    5. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2734
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2462
    7. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2187
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      60
      2128
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      59
      1956
    10. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1878
    Aihe