Mies on outo pilvessä

Olen ennenkin kirjoittanut tänne. Asutaan erillään, koska en kokenut mukavaksi asua miehen kanssa, joka poltti päivittäin kavereiden kanssa kannabista. Mies lupasi polttaa pari kertaa kuussa poliisin kiinnijäämisen jälkeen. Mut nyt sain selville, että hän on polttanut jo kolme päivää putkeen ja se suututtaa, kun hän ei kertonut minulle mitään. Eikä hän suostu keskustelemaan tällä hetkellä asiasta, varmaan osasyin koska on myös pilvessä. Hän on iha erilainen pilvessä. Jos mun on paha olla, niin hän ei halua keskustella asiasta. Ylireagoinko? Mä en jaksa tälläistä enää.. Mä haluaisin luottaa, mutta en enää tiedä.
152087
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ei pilvenpolton, oli se sitten kohtuullista tai kohtuutonta, pitäisi olla syy jättää huomioimatta toisen tarpeet..

Itse saatan olla pitkiä aikoja (kuukausia) polttamatta, ja toisinaan taas saatan vaikka joka ilta polttaa pikkusavut. Se ei minua muuta kuin "söpömmäksi" tyttöystäväni mielestä. Huomioin hänen tarpeitaan poltin tai en ja hän huomioi minun tarpeitani. Jos olen joskus etäinen, johtuu se ihan muista syistä, yleensä työkiireistä lähinnä.

Meillä homma toimii, eikä tarvitse nipottaa puolin tai toisin. Paitsi jos on kyseessä alkoholi. Kumpikaan meistä ei pidä toisensa humalakäyttäytymisestä, mikä on johtanut käytännössä kännien poisjättämiseen.

Ehkä sinun täytyy yksinkertaisesti löytää mies, joka pitää samoista asioista ja on samallla aaltopituudella (muuallakin kuin sängyssä). Samoin kannattaisi tehdä poikaystäväsikin.

P.S

Ymmärrän tilanteesi, mutta noin yleisesti ottaen alkoholi aiheuttaa huomattavasti enemmän ongelmia ihmissuhteissa (riidat, väkivalta jne.), mutta kyllä hampun suurkulutuksella voi itsestään myös melkoisen onnettoman kommunikoijan saada esille...
Joillekin pilvenpoltto valitettavasti antaa huonon tekosyyn olla reagoimatta ympäristön aiheuttamiin vaatimuksiin.

Äänestä

kleeman♂ vastaus on:

Et ylireagoi, huumeiden käyttö on vaarallista terveydelle ja kiellettyä muutenkin.

kleema
جױصצ

Äänestä
  • tappaa,ja ylinopeuskin voi olla vaarallista terveydelle ja kiellettyä muutenkin.

    Äänestä

  • Kannabis kirjoitti:

    tappaa,ja ylinopeuskin voi olla vaarallista terveydelle ja kiellettyä muutenkin.

    Pilvestähän ollaan monta mieltä.. Löytyyks niitä raittiita miehiä? ei alkoholisteja eikä huumeidenkäyttäjiä? missäs raittiit luuraa? Mä oon epävarma nyt ton suhteen takia.. 3v yrittänyt kestää ja uskoa.

    Äänestä

  • Prinsessa^^ kirjoitti:

    Pilvestähän ollaan monta mieltä.. Löytyyks niitä raittiita miehiä? ei alkoholisteja eikä huumeidenkäyttäjiä? missäs raittiit luuraa? Mä oon epävarma nyt ton suhteen takia.. 3v yrittänyt kestää ja uskoa.

    Se kannabis kyllä muuttaa persoonaa aika paljon, eli en ihmettele vaikka miehesi on "savuissaan" erinlainen kuin normaalisti, koska todennäköisesti ei tajuu mitään mistä puhut...Kyl kait niitä "normaaleja" miehiäkin on, mut en mä tajuu sitä et miks sä oot sen pilvenpoltolle mustasukkanen tehkää siitä yhteinen harrastus...Suhteet vaatii uhrauksia...

    Äänestä

  • Kannabis kirjoitti:

    tappaa,ja ylinopeuskin voi olla vaarallista terveydelle ja kiellettyä muutenkin.

    asia.

    Idiotismikin on vaarallista terveydelle ja joissain piireissä kiellettyäkin

    Äänestä

  • ihansama.. kirjoitti:

    asia.

    Idiotismikin on vaarallista terveydelle ja joissain piireissä kiellettyäkin

    no eipä tuo kannabis nyt niin vaarallista loppu peleissä ole

    Äänestä

Olisiko hän "outo" jos hän olisi kännissä?

Vai olisiko hän sitten normaali (etenkin jos sinulla itselläsi on kokemuksia ko. olotilassa.)

Itselläni käyttö ei ollut sieltä terveimmästä päästä mutta olin kuitenkin tilanteen tasalla vaikka pöristin bongia 3 kuukautta päivittäin. Ne oikeat ongelmat tuli vasta vuoden pössyttelyn jälkeen minulle ja väitän että olen tapaus herkimmästä päästä.

Nyt kun hän on pilvessä niin mitä jos menisit ja PUHUISIT hänen kanssaan syvällisiä. Ei mistään hemmetin pilvenpolttelusta tai muusta, vaan jostain ihan muusta aiheesta. Tutustuppa siihen ihmiseen joka hän on pilvessä, siihen mikä on "outoa". Ei me ihmiset olla koskaan "samanlaisia" pitkällä tähtäimellä, ihmiset muuttuu, hioutuu, vaihtaa näkökulmaa jne. Pilvessä oleminen tekee tämän prosessin suuntaan X vain tavallista nopeammin.

Mutta perusrakenteeltaan hän ei ole mitenkään erilainen. Hän tietää ja tuntee samoja asioita, omaa samat arvot jne jne jne... nyt ne suodattuvat vain eri tavalla. Teille naisille tuntuu olevan usein helvetin vaikea nähdä sitä että mieskin pystyy olemaan erilainen eikä siinä ole mitään outoa. Me miehet ollaan totuttu siihen naisten puolelta (nuo alati psykoilevat naaraat jotka ei ole koskaan samanlaisia vaan hemmetin vaikeita luonteita. Eilen sitä ja tänään jotain ihan muuta.).

Mitä tähän "ongelmaan" tulee niin oma tuomitsemishalusi on varmasti kaikkein suurin syy peitellä asiaa, ei se että hän kokisi asian vääräksi. Mitä jos luopuisit siitä tuomitsemisesta ja yksinkertaisesti sanoisit että et halua viettää elämääsi sellaisen kanssa joka käyttää liikaa pilveä, mutta sietäisit sitä että polttelee vaikka viikon tai kuukaudenkin putkeen jos vaan pysyy pitkiä aikoja sitä kompsensoidakseen erossa ko. tavarasta. Älä hyväksy mitään riippuvuusselityksiä, ne ei pidä paikkaansa. Ko. tavarasta voi tulla toki psyykkinen koukku mutta psyykkinen koukku katkeaa heti kun tulee joku tarpeeksi hyvä syy - sinun pitäisi riittää syyksi joten koukkuun on täysin turha sällin yrittää vedota!

Sensijaan käyttö itsessään, kohtuullisena - ei ole luultavasti mitään muuta kuin ominaisuus ihmisessä. Tässä suhteessa sä oot nyt se tuomitseva osapuoli joka hyvinkin voi syyllistyä kohtuuttomuuten. Pelkäätkö asiaa tosiaan noin paljon? Ota sitten selvää - ota selvää miehestäsi pilvessä, mitä hän kelailee ja miksi. Keskustele. Ota selvää pilvestä. Se on ihan jees päihde, päihde jonka todelliset ongelmat tulee esiin vasta suurkäytössä.

Noh. Jos haluat miehen joka ei polttele pilveä tai käytä muitakaan päihteitä niin mä olen aina tarjolla. Onhan mulla historiassa yli tuhat päivää päivittäistä pilvenpolttelua mutta ne ajat on nyt takana ja oon täysin ok... :)

Jo mun kumppani polttelis pilveä kohtuudella (korkeintaan viidesosa ajasta pilvessä. Korkeintaan) niin en mä sitä tuomitsis. Musta vaan olis kiva jutella kun ajatukset on pilvessä "pinnassa". Kuulis totuuksia kun osaa oikein johdatella ja kysellä.

Mutta, jokainen tekee ratkaisunsa. Hätiköityjä ei kannata tehdä. Pelot laantuu kohtaamalla ne, sen mä oon oppinut. Koita siis kohdata asia suoraan - voit yllättyä...

Äänestä
  • tavattaisiinko..oikeasti..mistäpäin olet?..

    Äänestä

  • kiinnostunut.. kirjoitti:

    tavattaisiinko..oikeasti..mistäpäin olet?..

    Olen Joensuusta,kyllä me voitas mailailla jos laitat osoitteen.

    Äänestä

  • Kuvitteletko tosiaan että täysissä järjissä oleva saisi jotain tolkkua pilvessä olevan jutuista. Asia on niin että vain tuossa tilassa ne jutut tuntuvat fiksuilta ja vain itsestä. Ihan sama asia kun keskellä yötä kirjoitat mullistavan idean paperille ja aamulla siinä ei ole enää mitään järkeä.

    Äänestä

Ei se susta välitä tai välittää, mutta ei halua muuttaa itseään tai antaa sinun muuttaa häntä.
Sä ahdistat sitä tolla sun asenteellasi, kun yrität omistaa hänet tai et hyväksy asioita mitä hän tekee.
No silloin sun pitää olla fiksumpi ja lempata tyyppi ja etsiä itsellesi joka on jo peruslähtökohdiltaan lähempänä sun ajatus ja arvomaailmaasi.
Ei se parinvalinta ole sen kummempaa, näin tunteettomasti ajatellen.
Kyllä ne tunteetkin sitten napsahtaa päälle, kun huomaa uuden tyypin olevan "sopivamman" kaltainen.
Siihen kun vielä napsauttaa sen seksuaalisen koukun päälle, niin avot siitä se lähtee ja sopimaton pilvihemmo unohtuu.

Äläkä ole huolissasi tai tunne syyllisyyttä siitä, että lemppaat sen pilvihemmon, kyllä hänellekin joku löytyy.

Kuten itsekin polttelen pilveä ja minun tyttöystävänikin tekee niin. Meillä homma on pääsääntöisesti hallussa. Vetelemme toki joskus sellasia muutaman päivän putkia, kun tarvitsemme taiteellista potkua harrastuksiimme ja työhömme.
Kannabis on hyvä siinä, se vapauttaa ajattelua, muttei kuluta niinkuin alkoholi joka usein myös vain turruttaa.

Äänestä

Muttsa pilvi vie niin paljon aikaa perheestä. Onneksi lapset eivät vielä tajua kun ovaat pikkuisia.Vaimo ei välillä ksestä mua mutta sanoo rakasvatvansa kumminkin. Olen ´hellä ja hyvä mies, töitä teen ja elätän lapsia. Olen vaan niin paljn pilvessä koska addikdtoiduin siihen nuorempana enkä edes halua siitä pois.a Kunahan lapset ei vaan aloista sitä samaa ettei menee elämä ihan polttelukssi.

Äänestä
  • Etkö ole yhtään harkinnut polttaa vain vkl:sin tai harvemmin? Se antaisi paljon enemmän vaikutusta suhu ja sun perhe olisi sillon paljon onnellisempi. Ei se oo tietenkään kiva jos sun lapset joutuu näkemään pössyttelyä. Ne voi oppia samanlaiseksi. Tietääkseni kannabikseen ei ole niin vahva riippuvuus.

    Äänestä

tässä oli ongelma?
vittu et teillä on vaikeeta,polta ite kans ni ei tarvi vinkua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Prinsessa^^ kirjoitti:

Olen ennenkin kirjoittanut tänne. Asutaan erillään, koska en kokenut mukavaksi asua miehen kanssa, joka poltti päivittäin kavereiden kanssa kannabista. Mies lupasi polttaa pari kertaa kuussa poliisin kiinnijäämisen jälkeen. Mut nyt sain selville, että hän on polttanut jo kolme päivää putkeen ja se suututtaa, kun hän ei kertonut minulle mitään. Eikä hän suostu keskustelemaan tällä hetkellä asiasta, varmaan osasyin koska on myös pilvessä. Hän on iha erilainen pilvessä. Jos mun on paha olla, niin hän ei halua keskustella asiasta. Ylireagoinko? Mä en jaksa tälläistä enää.. Mä haluaisin luottaa, mutta en enää tiedä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu