Pääministeri Matti Vanhanen on heikoin pääministeri sitten sotien alkamisen. Perustelen hieman:
Vanhasen tulo pääministeriksi Anneli Jäätteenmäen häpeäeron jälkeen ei johtunut siitä, että hän olisi ollut kyvykkäin käytettävissä oleva kepulainen, vaan siitä, etteivät älykkäimmät kepupoliitikot halunneet astua demareiden johtamaan hallitukseen nöyristeleväksi kulissiksi. Vanhasen harrastama Heinäluoman myötäily sai tragikoomisia piirteitä. Tosin Heinäluoma joutui välillä ohjaamaan koko kepun eduskuntaryhmääkin, kun siltä puuttui johtaja. Viittaan viljelijöiden asemaa koskeneeseen jupakkaan.
Nyt hallitusta johtavat kokoomuslaiset rautaisella otteellaan. Valtiovarainministeri Jyrki Katainen kyykyttää kansalaisia mielin määrin, Ulkoministeri Ilkka (KGb-mönkijä) Kanerva ja puolustusministeri Jyri Häkämies vievät ulkopolitiikkaa omaan suuntaansa ihan niin kuin huvittaa ja netti-ikea-vanhanen seuraa katseella. Voi hyvät hyssykät!?
Vanhanen on heikoin pääministeri sitten Kajanderin.
Vanhanen
2
178
Vastaukset
Olet harvinaisen oikeassa. Mannertenvälinen nahjus Nolla-Matti Vanhanen on heikoin pääministeri kenties koko Suomen historiassa.
Vanhasella oli pallo kateissa jo edellisessä hallituksessa. Siinä hallituksessa SDP vei ja KEPU vikisi.
Nykyisessä hallituksessa KEPU on jälleen statisti. Nyt onneksi Kokoomus on ruorissa ja vie asioita Suomen kannalta hyvään suuntaan.
KEPU on puolueenakin tuuliajolla. Siitä on nähty koko kevään ajan merkkejä: Puoluesihteeri on avoimesti sotajalalla Nolla-Matin kanssa, eduskuntaryhmän puheenjohtaja Timo Kalli arvostelee Nolla-Mattia kärkevästi, ministeriryhmästä ainakin Lehtomäki, Väyrynen ja Anttila ovat avoimesti nolanneet Nolla-Matin.
Ei taida Nolla-Matti kestää pääministerinä enää kauaa...- aivotonta
koklipp punikkia, on aivan paniikissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http3185013Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k1403452Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1613189Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän62107Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn371649Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2521422Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.411391- 481331
Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop3561274Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu811234