Tiedän että taitaa olla aika hölmö ajatus mutta tänään poikkesin eräässä paikassa jossa oli yhdessä ruusupensaassa aivan mustia kiulukoita ja oli aivan pakko kerätä ylivuotisia taskun pohjalle.
Tai siis keräsin sekä edellisen että tämän kesän marjoja.
Ei harmainta aavistusta siitä mikä ruusu on kyseessä,siinä paikassa kuitenkin kasvatetaan kaikenlaisia ikivanhoja kasvilajikkeita yleisempien seassa.
Nyt jos joku on joskus saanut ruusun siemenet itämään olisin kovasti kiitollinen vinkeistä.
Toki saattaa olla kuolleena syntynyt ajatus edes yrittää....
Ruusuja siemenestä?
2
734
Vastaukset
Mulla on monta metriä pitkä kurttulehtiruusuaita ja sen juurella näkyy silloin tällöin siementaimia. En kyllä anna niiden kasvaa isoiksi, kun en halua enempää ruusuja.
Niistä ei muuten tiedä mitä niistä tulee, nehän risteytyy kaiketi keskenään, mutta näin voi kehittyä ihan uusia lajikkeita, niin että ei se mikään kuolleena syntynyt ajatus ole minun mielestäni.- Ruusuilija
Jos saan siemenet itämään ja tuloksena on joku hyvinkin vieraan näköinen ruusupensas niin pitäisiköhän minun nimetä se jotenkin aiheeseen sopivasti,tosin vaikuttaisi hiukan kummalliselta jos jossain kertoisin omistavani ruusun jonka nimi on "Rosa Itse Pöllitty"
Ajattelin kylvää ne siemenet hiekkamultaan laatikkoon ulos huomenna,tyrkkään puutarhan peränurkkaan missä saavat rauhassa odotella itämistä kului siihen sitten vuosi tai viisi vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131484Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2571435- 1071125
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1211081- 76746
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168701- 139653
- 52572
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala370568Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52515