Niin väärin..

...........l..........

Oletteko te huomanneet että useat ihmiset jotka ratsastavat sanovat näin: "Lämminverisistä ei ole muuhunkuin raveihin!" Olen kuulut sitä ihan tarpeeksi. Olen nähnyt ihan lämppäreitä jotka ovat erittäin hyviä ratsuja jopa ravi taustan jälkeen! En tajua ja kun Suokitkin ovat ravureita (siis osa) mutta kaverini eivät sano silloin mitään! Tykkään todella paljon Lämppäreistä,Shettiksistä ja Suokeista mutta en ymmärrä tätä kiistaa mikä syntyy monien keskuudessa (mukaan lukien minun) "Lämppäreistä ei ole muuhun kuin raveihin!" Ottakaa kantaa ja kertokaa mieli piteene! Olen ainakin sitä mieltä itse että lämppärit ovat erinomaisia ratsuja myös!!

2

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ^^^

      Hei! No jotkut tyhmät ajattelevat noin, se pitää kuitenkin ymmärtää, onhan entiset ravurit, erilaisia liikkeiltään kuin ratsut, koska ne ovat opetettu JUOKSEMAAN! Mutta minusta niillä on myös Ihana Ratsastaa, vaikka ainenkin sillä lämppärillä minkä tunnen meno on todella vauhdikasta ;) Mutta todellisuudessa ne ovat todella hyviä Ratsuina!

    • Roniina

      siis lämminveriset on parhaita raveissa...mutta jos ratsun siitä teet,ennen ravi uraa tai sit jälkeen niin hyvän saat siitäkin...ei kaikilla suomenhevoillakaan ole hyvä ratsastaa...mutta useimmat on helpommin koulittavissa siihen kuin lämpöiset...kaikki niin yksilöitä mutta mielestäni ratsastukseen suomenhevonen parempi,jämerämpi ja maastossa parempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      35
      2186
    2. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1293
    3. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1278
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      35
      1205
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1161
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      874
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      759
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      711
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    10. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      562
    Aihe