Ihanan mutkainen tuo hesasta lähtevä turun moottoritie. Miten ne tollasen tien ovat tehneet???
Nykyinen lahdentie on hyvätie ajaa 140kmh..
Talvella turun motari on ihana takavetoiselle pakettiautolle
juu juu tiedän! 120kmh rajoitus...
Nykyinen lahdentie on hyvätie ajaa 140kmh..
Talvella turun motari on ihana takavetoiselle pakettiautolle
juu juu tiedän! 120kmh rajoitus...
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tarvontietä (Turun moottoritietä) Hesasta päin suunnitellessa panostettin erityisesti tien sovittamiseen maastoon=maisemaan. Tarkoitus olikin tehdä mutkia eikä vetää suoraa viivaa yli mäkien ja laaksojen.
Minusta ko. tie on edelleen kaunis ja poikkeaa edukseen muista motereista. Vastaantulija ei näy 5 kilsan päästä, pitkiä valoja voi käyttää perässäajajakin eikä palkoa edelläajavan häikäisemisestä tai häiritsemisestä. Autossani on kääntyvät etupyörät, Tarvontietä on nautinnollista ajaa.
musivan penat....naurettava tie.......
60-luvulla tehty ja yhtä kurvikas kuin muutkin samaan aikaan tehdyt lyhyemmät motarin pätkät.
Mutta arvaas miksi sillä tiellä rytisee muita motareita useammin talvella?
=> huono näkyvyys ja kaarteet jossa auto lähtee lapasesta, kun ne eps ja muut turhakkeet eivät pelastakkaan...
Eikös se moottoritien nopeusrajoitus ole talvella 100km/h?
Ps. Pakettiauton ajoneuvokohtainen nopeusrajoitus, joko 80 tai 100, on voimassa myös moottoritiellä...
Mutkatie pitää hereillä! Nyt tuosta harhasta on päästy eroon, vrt. vaikka Tampereen motarin 'sakotussuora'!
Näinhän se on että Turun motari on osa suomalaista kansallisaarteistoa. Kyllä kauan kesti ennen kuin Ikeakaan sai rakennusluvan, kun pilaa kulttuurimaiseman. Moottoritie ja Vehon raskaan kaluston korjaamo vieressä... Voi vee näitä paskapellejuttuja.
Lapinlahden Lintujen sanoin: "Miksi Akseli Gallen-Kallela rakensi ateljeensa moottoritien varteen?"
UKK sen "Tarvontien" teetti aikoinaan, pisti työttömille työvelvoitteen. Ukot sitten rakensivat sen hakuilla ja lapioilla, talvisin!