Mitäs sanotte omasta tee-se-itse miehen auton pohjan/pyöräkotelojen/helmapeltien ruostesuojausmenetelmästäni asiantuntijat eli: 1.hiotaan ruoste pois kirkkaalle pellille 2.maalataan siveltävällä ruosteenestomaalilla (esim. Ferrex tai vastaava Bilteman aine)3.ruiskutetaan vahamainen kotelonsuojaaine tartuntapinnaksi massalle (Biltema tai Dinitrol, Tectyl) 4. ja sitten päällimmäiseksi paksu pohjaan tarkoitettu massa(Biltema tai Dinitrol, Tectyl). Kaikki aineet suihkutetaan kompuralla paitsi se ruosteenestomaali siveltimellä. Olisiko jossain vaiheessa mielestänne korjattavaa?
ruostesuojausmenetelmäni
13
5049
Vastaukset
- tuo alusta
pestä puhtaaksi,kuivata ja tarkistaa onko massa halkeillut tai irronnut ja näistä kohdissa ruostetta.
- .g...
miten toimii tämmöinen: etupyörien takana olevat helmat ihan pienellä ruosteella, ruosteet hiottu täysin pois ja hieman terveenkin puolelle ettei varmasti ole jäänyt piiloon. pinnalle 4 tunnin välein 2 kertaa ruosteenestomaalia ja maalaus päälle 24 tunnin kuluttua monella ohuella kerroksella.
- alle vaan
Ferrexin alle vois olla hyvä ensin vetästä happomaali.
- teki seuraavasti
Osti käytetyn auton, jonka pohja oli pintaruosteessa. Veteli päälle tervan ja väittää, että toimii hyvin ruostesuojana ja pysäyttää ruostumisen. Onkohan noin? En alkanut väittelemään korkeammin koulutetun kanssa asiasta. Mitä mieltä olette? Toimiiko?
- Mutta.....
Tuohan olikin kai provo.
- koska...
Mutta..... kirjoitti:
Tuohan olikin kai provo.
terva estää ruostumista. tarttuu hyvin pintaan ja ei kuivu. jos tervaan sekoitetaan vielä oljyä...on aine tehokkaampaa
- teki seuraavasti
Mutta..... kirjoitti:
Tuohan olikin kai provo.
Ei ole provo. Naapuri toden totta teki niin.
Väitti vielä, että metallin pitää olla ruosteessa, jotta tarttuu ja toimii. Puhtaassa pellissä ei hänen mukaansa toimi niin hyvin.
En tiedä ja siksi kysyn nyt täällä.
Kysymykseni jälkeen huomasin, että täällä on moni muukin puhunut samasta asiasta.
Mutta vakavasti ottaen. Toimiiko toi vai ei?
- fhgdrj
Se pensselillä levitettävä sinkkimaali toimii paremmin kuin ferrex (se ei muuten enää ole lyijyä).
- rststr
maali on vasaralakka,sitä pari kerrosta ja massat päälle
- fgthyjuko
Systeemiä läytetään ns. myyntikunnostuksessa, mutta ruostumista se ei pysäytä. Vasaralakka on kuitenkin niin kovaa ettei taakse syntyvää reikää huomaa ihan heti. Järkevä ihminen ei kuitenkaan yritä huijata kaupoissa.
- Pers(keles)
Joo kyl kyl...
Mut maalaisin kaiken ruiskul. Ihan vaan koska olen laiska paska.
Mut sen tiedän et sen ruosteenestomaalin päälle kannattaa maalata pintamaali. Varsinki, jos on joutunu hitsaamaa. Kestää paremmin. - mutta-.
tuon Ferrex:in voi unohtaa autohommissa kokonaan.
- jonssöni
muutoin varmaan jotenkin noin mutta tuo särähti,3.ruiskutetaan vahamainen kotelonsuojaaine tartuntapinnaksi massalle
Ei sitä tartunta aineeksi käytetä kun ruosteen estoon,koska massa ei sisällä sillälailla ruosteenestopigmenttejä.
Jos on pinta puhdas ja ruosteeton,niin aivan hyvin voit laittaa suoraan massan,sillä se jo itsessään estää suolan,kosteuden pääsyn itse peltipinnalle.Riippuu tietty vähän massasta,että tarttuuko ylipäänsä mihinkään,en tiedä kaikista mutta yleisesti ottaen tarttuvat ja pysyvät kun tauti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli439688Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.704963"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn594327Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1372846Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1372669Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji1762489Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait261865- 201627
Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.361540Älä nyt ainakaan pelkää
että enää yritän lähelle. Kyllähän toisen rajoja on kunnioitettava. Olen ymmärtänyt täysin, että en kiinnosta sillä tava72980