Miten Oy:n perustaminen tapahtuu tai lähinnä missä järjestyksessä tehdään mitäkin?
Mulla on edessä osakeyhtiön perustamispaketti, josta löytyy:
- perustamissopimus
- yhtiöjärjestys
- perustamisilmoituslomake Y1
- kaupparekisterin liitelomake 1
Voiko kaikki paperit jättää yhtäaikaa PRH:een?
Missä vaiheessa firmalle avataan tili, jolle osakepääoma maksetaan?
Kiitos etukäteen tiedoista!
Mulla on edessä osakeyhtiön perustamispaketti, josta löytyy:
- perustamissopimus
- yhtiöjärjestys
- perustamisilmoituslomake Y1
- kaupparekisterin liitelomake 1
Voiko kaikki paperit jättää yhtäaikaa PRH:een?
Missä vaiheessa firmalle avataan tili, jolle osakepääoma maksetaan?
Kiitos etukäteen tiedoista!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ensin oy "perustetaan", eli pidetään perustamiskokous, josta pitää kirjoittaa allekirjoitettu pöytäkirja, sekä päätetään yhtiöjärjestyksen muoto. Seuraavaksi kävellään pankkiin näiden papereiden kanssa ja avataan tili perustettavan yrityksen nimiin. Tälle tilille maksetaan pääoma. Ota tilistä kuitti ja kävele sen kanssa valitsemasi tilintarkastajan puheille, hän antaa sinulle todistuksen, että pääoma on maksettu. Tässä välissä olet myös hommannut itsellesi kirjanpitäjän. Sitten tuuppaat kaikki kerääntyneet paperit samaan kansioon ja kävelet esim. lähimpään TE-keskukseen tyhmän mutta toimeliaan näköisenä ja pyydät apua virkamiespapereiden täyttämiseen. Sitten vain hakemus sisään ja saat aikanaan PRH:sta postia, että yritys on perustettu. Tämän jälkeen kävelet pankkiin PRH:n paprujen kanssa, jolloin tili oikeasti aktivoidaan, eli se ei ole enää väliaikaisella koodilla perustettavan yrityksen tili vaan ihka oikea yrityksen pankkitili.
Aivan ensimmäisenä taisi olla paikallaan täyttää kaikki planketit niin pitkälle kuin mahdollista ja kantaa niitä mukana jos jollekin tulee jotain kysyttävää.
Tai oikeastaan aivan ensimmäisenä on pitänyt uhrata pari vuotta hyvien suhteiden hommaamiseen sukulaisiin, koska huomaat äkkiä kuinka vaikea on saada mistään rahaa ilman ulkopuolista panttia tai takausta :)
Onnea yrityksellesi.
Firmalle avataan tili heti, kun se on perustettu. Tuon perustamissopimuksen ja sellaisen hallituksen pöytäkirjan , jossa on päätetty avata yhtiölle tili pankkiin se ja se, sekä siihen kirjata tilin käyttöoikeudet, kanssa menet pankkiin.
Tällöin avataan tili perustettavalle yhtiölle se ja se. Sitten maksetaan osakepääoma ja tästä tilintarkastajan todistus liitetään noiden kaupparekisteriin menevien papereiden joukkoon. (ilman tätä et saa yritystä rekisteröityä)
Mutta miten nykyään kun tilintarkastaja ei ole pienille firmoille pakollinen, ei kai sellaista pidä palkata pelkästään tuota osakepäoman maksun vahvistusta varten..?
Silloin riittää, kun on tosite tai muu näyttö tilille maksetusta osakepääomasta. Jos osakepääomassa on mukana apportti, silloin pitää olla tilintarkastajan lausunto siitä.