Lykkäys

kertauksesta

Onko kellään tietoa, kuinka helppoa kertausharjoituksista on saada lykkäystä ja mitkä ovat hyviä selityksiä lykkäyksen hankkimiseksi? Onko lykkäyksen hankkiminen peace of cake vai vaaditaanko siinä useita valituksia, puhelinsoittoja ja loistokkaita selityksiä?

Kohtelias pyyntö maanpuolustusfasisteille: tehkää hyvin älkääkä osallistuko tähän keskusteluun "vitun kommari-homo-lusmu, mee kertaamaan äläkä rutise" -tyyppisillä viesteillä, sillä teidän kantanne on tullut selväksi jo aiemmin.

Nyt kaivataan asiallisia neuvoja siitä, miten lykkäystä kannattaa yrittää hankkia. Itselläni on päteviä akateemisia esteitä, mutta en tiedä, uppoavatko nämä jossain lautakunnassa istuviin kapiaisiin.

5

843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ratkaisee

      lykkäyksesi anomuslomakkeesi mukaa.
      Selitellä ei kannata,vaan kertoa totuus,miksi tarvitset lykkäystä.
      Voit myös aluksi soittaa sinne.

      Ole hyvä.

      • lykkäyksestä?

        Olin jo kysynyt asiaa sotilasläänin esikunnan virkailijoilta ja saanut patenttivastauksen, jonka mukaan lykkäystä ei helposti irtoa. Ymmärrän toki, ettei armeija mainosta helppoja keinoja luistaa harjoituksista.

        Siksi haluaisinkin kuulla ensikäden kokemuksia siitä, miten reserviläisen omasta mielestä _aiheellisiin_ lykkäysanomuksiin on suhtauduttu. Saako oikealla opiskeluesteellä (esimerkiki kiireellisellä väitöskirjatyöllä) helposti lykkäyksen, vai onko asenteena "mikään akateeminen näpertely ei saa olla esteenä isänmaan palvelemiselle"?


      • on niin kiire
        lykkäyksestä? kirjoitti:

        Olin jo kysynyt asiaa sotilasläänin esikunnan virkailijoilta ja saanut patenttivastauksen, jonka mukaan lykkäystä ei helposti irtoa. Ymmärrän toki, ettei armeija mainosta helppoja keinoja luistaa harjoituksista.

        Siksi haluaisinkin kuulla ensikäden kokemuksia siitä, miten reserviläisen omasta mielestä _aiheellisiin_ lykkäysanomuksiin on suhtauduttu. Saako oikealla opiskeluesteellä (esimerkiki kiireellisellä väitöskirjatyöllä) helposti lykkäyksen, vai onko asenteena "mikään akateeminen näpertely ei saa olla esteenä isänmaan palvelemiselle"?

        väitöskirjatyölläsi,että se ei kestä tekemisen lykkäystä noin viikolla? Ehkä alle?

        Kaikkein nopein tapa on mennä SotilasLääninEsinuktaan ja ilmottautua siviiliopalvelusmieheksi ja kirjoittaa nimi ilmoitukseen.Se on siinä !
        Saat heti lykkäystä,ainakin siihen asti,kunnes kutsutaan sivilipalvelusmiesten kertausharjoituksiin :)
        Jos väitöskirjatyöllä saisi lykkäystä,niin moniko käyttäisi sitä mahdollisesti lykäysanomuksen syynään ilman todellista tarvetta?
        Sinun tilanteestasi en tiedä...


    • lykkyri

      Perusteet ovat laissa.

      Itselleni tuli kielteinen päätös kun en ollut oheistanut todisteita siitä että nämä perusteet olivat olemassa.

      Asiaa hoitava esikuntaupseeri ohjeisti puhelimessa mitä todisteita toimittaa ja ne lähetettyäni tuli myönteinen päätös.

      Voit itse oikaista asiaa siten että otat yhteyttä puhelimitse ja kysyt mitä papereita tarvitsevat akateemisen esteen vuoksi. Veikaisin että iltaluento ei mene läpi, mutta väitöksen tai lopputyön raapustus tai esitys kyllä.

    • Tottahan ne nyt sinulle antavat lykkäystä kun perustelet asiasi ja lupaat vaikka käydä vapaaehtoisena nämä vuorokaudet kun olet saanut asiasi hoidettua.

      Liity vaikka ensihätään res-liittoon, niin saat uskottavuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      81
      3068
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      64
      2633
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      131
      2538
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      91
      1517
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1316
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      102
      1053
    7. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      194
      1011
    8. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      984
    9. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      82
      935
    10. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      899
    Aihe